Міжхребцева грижа є аномальним розташуванням міжхребцевих дисків (випадання, випинання), внаслідок чого спостерігається компресія нервових структур.
Провідною клінічною ознакою поперекової локалізації грижі вважається больовий синдром (спочатку тупого характеру, що посилюється при кашлі, бігу). У міру збільшення патологічного вогнища з'являється біль, що стріляє, що поширюється на область стегна або сідниці. Крім цього спостерігається зміна чутливої функції в ногах, що свідчить про компресію спинних корінців. Потім приєднується симптоматика дисфункції тазових органів, що проявляється розладом сечовипускання (нетриманням або частими позивами), роботи кишечника (запор, діарея) та імпотенцією.
Як лікувати міжхребцеву грижу
Лікарська терапія включає призначення нестероїдних протизапальних засобів, міорелаксантів та анальгетиків. Крім того корисний масаж, лікувальна фізкультура та фізіотерапія. Рекомендується носити бандаж, який зменшує рухливість хребетного стовпа. При вираженому больовому синдромі використовуються новокаїнові блокади.
Операція показана при великих розмірах грижі, компресії судин та мозку. Обсяг операції полягає у видаленні патологічного вогнища та стабілізації хребта. Крім того, слід усунути причину формування грижі, інакше можливий рецидив. До найчастіших причин варто віднести:
- остеохондроз;
- травми;
- порушення постави;
- ожиріння;
- інфекції;
- важка фізична праця з підйомом вантажів.
Яку діагностику проходити при міжхребцевій грижі
Діагностикою захворювання займаються ортопеди, вертебрологи та нейрохірурги. Завдяки комп'ютерній та магнітно-резонансній томографії вдається виявити грижу, оцінити розміри та ступінь поразки. Однак не варто забувати про ймовірність розвитку грижі у грудному відділі. Симптоматично вона проявляється болем у грудях за типом стенокардії, онімінням у руках, утрудненим ковтанням, міжреберними болями, диспепсичними порушеннями та дисфункцією підшлункової залози, жовчного міхура та кишечника.
Наслідки міжхребцевої грижі
При прогресії захворювання розвивається корінцевий синдром внаслідок компресії спинного мозку. Таким чином, з'являються тактильні, рухові порушення та розлади функцій тазових органів.