Анкілозуючий спондиліт - це запальна недуга, що вражає суглобові тканини хребта. У медичній термінології патологія також називається хвороба Бехтерева. Чинниками, які провокують розвиток спондиліту, стають інфекції різного характеру, а також порушення імунної системи. На початковій стадії захворювання людина відчуває біль у поперековому відділі, що посилюється у вечірній час. У міру прогресування патологія викликає безсоння, скутість у кінцівках. Хворому стає складно вранці піднятися з ліжка, мимовільні рухи (кашель, чхання) викликають сильний біль у хребті.
Як лікувати анкілозуючий спондиліт
Обмеженість у рухах та постійний больовий синдром рано чи пізно змушують звернутися до лікаря. Із ймовірним спондилітом варто записатися на прийом до ревматолога або хірурга-ортопеда. Огляд також проводить терапевт та сімейний лікар, але для повноцінного обстеження з подальшим лікуванням потрібна консультація вузького фахівця.
План терапії складається таким чином, щоб вплив на осередок запалення був комплексним. Пацієнту призначаються такі категорії медикаментів:
- знеболювальні засоби (анальгетики та спазмолітики);
- кортикостероїди;
- протизапальні препарати;
- антибіотики;
- вітамінні комплекси
У важких випадках, коли хвороба значно змінила вигляд людини, терапія доповнюється антидепресантами. Лікування має бути тривалим, протягом кількох місяців чи навіть років.
Відмінний ефект дає фізіотерапія. Після нейтралізації осередку запалення корисні сеанси масажу, і навіть лікувальна гімнастика. Додаткові методики також призначає лікар, якщо вони є прийнятними для стану пацієнта.
Яку діагностику проходити при анкілозуючому спондиліті
На консультаційному прийомі лікар обов'язково уточнює характер скарг і лише після цього призначає інструментальну діагностику. Дослідження складається з кількох основних процедур:
- рентгенографія хребта; МРТ суглобів;
- аналіз крові на антиген HLA-B27
Діагноз ставиться після порівняння та зіставлення отриманих результатів. Як правило, на знімках добре простежуються патологічні процеси у суглобових тканинах, а в крові виявляється вказаний антиген.
Наслідки анкілозуючого спондиліту
Отриманий від лікування ефект залежить від тяжкості спондиліту. Чим сильніше запущено захворювання, тим складніше відновити рухливість суглобів.