У нормі в людини кістково-хрящова перегородка розділяє порожнину носа на дві рівні половини, що забезпечує нормальне носове дихання. У багатьох дітей і дорослих відзначається викривлення перегородки легкого ступеня, яке розвивається під час неоднакового зростання її хрящової та кісткової частин у дитинстві й нічим не проявляється. Також перегородка може деформуватися через поліп, розростання носової раковини, внаслідок травми, особливо не долікованої.
Виражені викривлення або деформація носової перегородки у вигляді шипа або гребеня перешкоджає нормальному проходженню потоку повітря через носову порожнину і викликає відповідні симптоми:
- порушення носового дихання;
- хронічні запальні процеси слизової носа, придаткових пазух і середнього вуха,
- виділення з носа, зниження нюху;
- хропіння під час нічного сну;
- деформацію частини або всього носа (естетичний недолік);
- "носові" звуки під час розмови;
- закладеність вух;
- головний біль і втому.
Як лікувати викривлення носової перегородки
За вищеописаних скарг потрібно звернутися до лікаря-отоларинголога, який за потреби, наприклад, коли людина вже не може жити з постійно закладеним носом і відкритим ротом, запропонує хірургічне втручання - септопластику. Операція проводиться в умовах стаціонару протягом 40-45 хвилин. У дорослих пацієнтів - під місцевим знеболенням, а в дітей і підлітків - під загальним наркозом, але не раніше досягнення віку 6 років, якщо є гостра необхідність. Якщо така відсутня, планову операцію проводять тільки після 14 років. Дуже часто дорослі люди з викривленням перегородки одночасно виправляють і форму носа, тому звертаються до пластичного хірурга. Загоєння слизової після операції спостерігається через два тижні.
Яку діагностику проходити при викривленій носовій перегородці
Викривлення носової перегородки діагностує лікар-отоларинголог під час огляду порожнин носа спеціальними інструментами. КТ носа детально візуалізує всі зміни.
Наслідки викривлення носової перегородки
У разі хронічного порушення носового дихання виникають хронічні запальні процеси всіх ЛОР-органів, розлади сну, втома, зниження працездатності та фізичної активності, що негативно позначається на якості професійного та особистого життя.