Астигматизм - дефект зору, для якого характерне нерівномірне викривлення напівсфери рогівки ока, що призводить до відсутності єдиної фокусної точки.
При астигматизмі втрачається чіткість зображення, найбільше впливає на якість зору рогівковий астигматизм. Рогівка, зазвичай має форму сфери, при астигматизмі набуває овальної форми. При цьому світло не фокусується в одній точці, а розсіюється, що призводить до нечіткого зору.
Зміни форм кришталика, коли він підлаштовується під неправильну форму рогівки, викликає кришталиковий астигматизм.
При астигматизмі спостерігаються такі симптоми:
- головні болі;
- втома очей;
- напруга, швидка стомлюваність;
- спотворення тексту.
Як лікувати
Лікуванням займається лікар-офтальмолог (окуліст). Методи лікування:
- Оптична корекція – астигматизм виникає через неправильне заломлення променів у кришталику ока, і окуляри чи лінзи виправляють цю ситуацію. Підбором займається лікар, окуляри виконують функцію не тільки чіткої візуалізації навколишніх предметів, а й тренування зору.
- Корекція контактними лінзами.
- Лазерна корекція — радикальний метод рефракції повністю і на тривалий час виправляє дефект зору. Має ризики та ускладнення, високу вартість.
Фахівці виділяють три ступені астигматизму:
- слабкого ступеня;
- середнього ступеня;
- високого ступеня.
Яку діагностику проходити
Діагностика полягає у огляді офтальмолога, перевірки здібностей чітко бачити предмети з допомогою сучасного комп'ютерного дослідження. Для точного визначення ступеня астигматизму потрібна інструментальна діагностика.
Пацієнт з астигматизмом потребує терапії. Найчастіше астигматизм поєднується з короткозорістю чи далекозорістю.