Вузлова мастопатія — це доброякісні утворення, що формуються в молочних залозах у вигляді кіст невеликого розміру. Фіброзно-кістозна форма вважається передвісником онкологічного процесу, в подальшому перетворюється в рак молочної залози. Ущільнення носять як одиночний, так і множинний характер, вражають одну або обидві молочні залози. Захворювання виникає на тлі гормонального дисбалансу в організмі, частіше у жінок в 30-40 років. Провокують розвиток вузлової мастопатії стреси, захворювання ендокринної системи, гінекологічні патології, штучне переривання вагітності.
Як лікувати вузлову мастопатію
Лікуванням займається гінеколог або мамолог. Для корекції порушень гормонального фону рекомендовані медикаментозні препарати. Хірургічне лікування вузлової мастопатії призначається за потреби на підставі результатів діагностики. Застосовується кілька видів оперативного лікування:
- вилущування кісти (енуклеація);
- секторальна органосохраняющая резекція;
- радикальна резекція;
- мастектомія.
Яку діагностику проходити при вузловій мастопатії
Виявляється хвороба у вигляді незначних ущільнень в тканинах молочної залози, які діагностуються на дотик. Жінкам рекомендується регулярно самостійно виконувати огляд і пальпацію грудей з метою раннього виявлення вузлової мастопатії. Одночасно з ущільненнями іноді спостерігаються незначні виділення при пальпації сосків.
При перших ознаках захворювання призначається мамографія, що дозволяє чітко візуалізувати новоутворення. При виявленні кісти призначається пункція і аналіз на цитологію вмісту. Більше інформації дає УЗД молочної залози з допплерографією, дуктографія, аналіз рівня гормону прогестерону і естрогену. За потреби рекомендована консультація ендокринолога, мамолога-онколога.
Наслідки вузлової мастопатії
За відсутності своєчасного лікування захворювання збільшується ризик розвитку онкологічних процесів в ураженому органі. У кращому випадку це призводить до втрати однієї або відразу двох молочних залоз. У гіршому — до летального результату.