Синдром полікістозних яєчників - це стан, при якому відбувається зміна структури яєчників, порушення їх функцій. Відбувається надмірне вироблення чоловічих статевих гормонів.
Захворювання характеризується відсутністю овуляції, порушеннями менструального циклу, ростом волосся на обличчі і грудях, відкладенням жиру на талії.
Структурні зміни яєчників проявляються їх збільшенням в кілька разів, потовщенням ендометрія через ненастання овуляції.
Основною причиною захворювання вважається порушення чутливості організму до інсуліну, в результаті чого відбувається підвищене вироблення чоловічих гормонів для придушення надлишку інсуліну. Однак ця версія не єдина і не є однозначною.
Тривалий час захворювання протікає безсимптомно і більшість жінок дізнаються про патологію тільки тоді, коли стикаються з невагітністю.
Як лікувати синдром полікістозних яєчників
Лікування синдрому проводиться під контролем гінеколога і ендокринолога. В основному вона полягає в корекції харчування і прийомі гормональних препаратів (частіше протизаплідних таблеток).
Як правило, якщо синдром не яскраво виражений, то досить збалансованого харчування зі зниженим вмістом простих вуглеводів і рафінованих жирів. В результаті стабілізуються обмінні процеси, знижується маса тіла, поліпшується менструальний цикл, поліпшується загальний стан.
Яку діагностику пройти при синдромі полікістозних яєчників
Захворювання добре діагностується за допомогою ультразвукового сканування. Він виявляє кісти в яєчниках навіть в тому випадку, якщо жінка відчуває себе добре. Тому дуже важливо регулярно проходити гінекологічні огляди. А якщо є схильність до цукрового діабету, потрібно ще й спостерігатися у ендокринолога.
Наслідки синдрому полікістозних яєчників
Відсутність лікування призведе до стійкого безпліддя, раку ендометрія (через відсутність овуляції ендометрій не оновлюється, внаслідок чого потовщується). Після менопаузи у жінок, які страждають синдромом полікістозних яєчників і не лікуються, розвивається цукровий діабет 2 типу.