Позаматкова вагітність – небезпечна, небезпечна для життя патологія, при якій запліднена яйцеклітина розвивається поза порожниною матки. При позаматковій вагітності найчастіше розвиток заплідненої яйцеклітини відбувається в матковій трубі, але іноді імплантація заплідненої яйцеклітини може відбуватися на яєчниках, шийці матки або черевній порожнині.
Захворювання проявляється наступними симптомами:
- переймоподібний, ниючий або ріжучий біль внизу живота;
- затримка менструації;
- токсикоз;
- нагрубання, збільшення і хворобливі відчуття в молочних залозах;
- кровянисті виділення.
Причини патології:
- аномалії розвитку внутрішніх статевих органів;
- закупорка або звуження маткових труб;
- ендометріоз;
- гормональні патології;
- пухлинні новоутворення матки і придатків;
- спайки малого тазу;
- штучне запліднення;
- аборти в анамнезі;
- тривалий прийом внутрішньоматкових спіралей або гормональних контрацептивів.
Як лікувати позаматкову вагітність
Позаматковою вагітністю займається лікар-гінеколог. Загальними принципами терапії будуть зупинка кровотечі, відновлення об'єму циркулюючої крові і реабілітація репродуктивної функції. Для лікування трубної форми застосовують лапароскопічні операції - тубектомію (повне видалення маткової труби) і туботомію (збереження маткової труби і видалення плодової труби яйця). Тактика лікування при інших формах вагітності залежить від ступеня ускладнень і може відрізнятися в кожному окремому випадку.
Яку діагностику пройти при позаматковій вагітності
Щоб підтвердити або виключити вагітність, гінеколог призначає аналіз сечі і крові на визначення рівня хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ). Крім того, проводиться ультразвукова діагностика органів малого тазу. У деяких випадках лікар рекомендує пункцію заднього склепіння піхви (кульдоцентез).
Наслідки позаматкової вагітності
При затримках менструального циклу необхідно записатися на прийом до гінеколога, який зможе діагностувати вагітність і визначити її локалізацію. Несвоєчасна діагностика провокує розрив маткових труб, кровотечі в черевну порожнину, безпліддя.
Регулярні профілактичні візити до лікаря дозволяють значно знизити ризик виникнення патології.