Гарднерельоз – це захворювання, обумовлене наявністю бактерії Gardnerella vaginalis. Незначна кількість таких бактерій у мікрофлорі піхви є у кожної здорової жінки. До розвитку хвороби призводить порушення природного балансу, коли кількість лактобактерій знижується, а кількість патогенної флори збільшується. Це поширена патологія, яка зустрічається у більшості жінок дітородного віку. Бактерії передаються статевим шляхом при незахищеному статевому акті, але у чоловіків викликають уретрит — запалення слизової оболонки уретри.
Як лікувати гарднерельоз
Гарднерельоз не відноситься до венеричних захворювань. Лікуванням займається лікар-гінеколог. Призначається медикаментозна терапія, яку умовно поділяють на два етапи:
- Антибактеріальна терапія, спрямована на придушення числа умовно-патогенної мікрофлори.
- Збільшення числа лактобактерій.
Застосовуються вагінальні свічки, гелі, рідше таблетовані препарати. Жінкам рекомендується використовувати бар'єрні методи контрацепції на всьому проміжку лікування. Після цього беруться контрольні аналізи.
Яку діагностику проходити при гарднерельозі
Інкубаційний період хвороби триває від 1 тижня до 3. На наявність патології вказують рясні виділення сірого або зеленуватого кольору, з характерним неприємним запахом. Часто виникає свербіж, печіння у промежині, неприємні відчуття під час статевого акту. У деяких випадках клінічна картина виражена менш яскраво. Лікар-гінеколог проводить огляд, бере мазок для діагностики. Аналіз виконується методом прямої імунофлюоресценції (ПІФ) та ДНК-діагностики (ПЛР). В отриманому результаті важливо не просто встановити наявність бактерій, а їх точну кількість.
Наслідки гарднерельозу
Відсутність своєчасного лікування призводить до розвитку запальних процесів у сечовивідній системі, матці, яєчниках. У поодиноких випадках ускладнення призводить до безпліддя, розвитку ендометриту. Під час вагітності лікування захворювання виконується переважно у 2 та 3 триместрах.