Сперматограма — аналіз, що дозволяє визначити фізичні властивості, хімічний, клітинний склад та кількість сперматозоїдів. Досліджувані показники досить мінливі. Тому у разі виявлення незначних відхилень від норми пацієнт направляється на повторне дослідження.
Основні показання
Передумови для призначення сперматограми:
- підтвердження або спростування чоловічого безпліддя;
- оцінка особливостей сперми задля призначення терапії;
- підозра на простатит, гормональний дисбаланс, урологічні та інфекційні хвороби;
- оцінка дієвості лікування;
- підготовка до процедур, що допомагають подолати безпліддя.
Як підготуватись до дослідження
Перед здачею аналізу потрібно дотримуватись простих правил.
- Харчуватись повноцінно, особливу увагу звернути на достатню кількість вітамінів. Прибрати із раціону каву, жирну та смажену їжу. Так сперматозоїди будуть швидкими та здоровими.
- Не вступати у сексуальну близькість упродовж не менше двох, але не більше семи діб. Часті статеві контакти спричиняють зменшення кількості сперматозоїдів, а тривала відсутність сексуальної близькості — загибель старих сперматозоїдів та підвищення їхньої кількості у досліджуваний матеріалі.
- Упродовж тижня не вживати алкоголю та наркотичних речовин. Вони зменшують швидкість руху та змінюють форму сперматозоїдів, підвищують кількість нездатних до запліднення.
- Не здавати аналіз протягом тижня після лікування недуг органів сечостатевої системи, а також під час гострих респіраторних захворювань.
- Уникати загального перегрівання організму, оскільки це негативно впливає на формування сперматозоїдів.
- Не піддаватись важким фізичним навантаженням. Молочна кислота погіршує показники сперми.
- Уникати стресів. Зміни у гормональному фоні спричиняють хибні результати сперматограми.
- За погодженням із лікарем скасувати масаж простати. Останній позитивно впливає на насінну рідину та викривляє результати.
- Відпочинок та повноцінний сон — обов’язкові передумови аналізу.
Особливості аналізу
Аналіз хворий здає самостійно шляхом мастурбації. Для рідини призначена спеціальна стерильна ємність. Досліджуваний матеріал доставляється до лабораторії не пізніше 40 хвилин після сім’явиверження.