Аналіз сечі методом проведення проби Реберга — це геморальні проби для диференційної діагностики порушень функцій та ураження тканин нирок, а ще спосіб визначення та оцінки канальцевої реабсорбції та клубочкової фільтрації, ефективності ниркового кровотоку. Метод дає можливість оцінити працездатність нирок при здійсненні ними очисної функції й базується на обчисленні швидкості фільтрації та очищенні плазми від креатиніну. Застосовується для оцінки функції нирок (у тому числі й у пацієнтів, які приймають нефротоксичні препарати), динаміки протікання ниркових захворювань, для визначення тяжкої дегідратації.
Основні показання
Зниження клубочкової фільтрації спостерігається за гострих та хронічних нефритах, ураженні нирок через гіпертонічну хворобу та цукровий діабет. Ця проба може також призначатися при виявленні у пацієнта:
- болів у ділянці нирок;
- набряків навколо очей та на кісточках;
- гіпертонічної хвороби;
- зниженої кількості сечі чи проблемах із сечовипусканням;
- темної сечі або крові у сечі;
- синдрому Альпорта або Кушинга;
- дерматоміозиту;
- цукрового діабету;
- інтоксикації серцевими глікозидами;
- нефритів тощо.
Як підготуватися до дослідження
До проведення аналізу пацієнт проходить нескладний процес підготовки. Слід уникати фізичних навантажень, не вживати міцного чаю, кави, алкоголю, дотримуватися звичайного режиму дня, обмежити вживання м’ясної їжі. Прийом багатьох лікарських препаратів може впливати на величину фільтрації.
Особливості аналізу
Здійснюється добовий забір сечі. Перший забір виконується вранці натщесерце, рекомендується випити 400-600 мл води. Об’єм зібраного біоматеріалу фіксується з точністю до п’яти мілілітрів. Після закінчення береться аналіз крові для порівняння показників відсоткового співвідношення креатиніну у крові та сечі.