Бактеріологічне дослідження — це процес виявлення бактерій, аналізу причин їх розвитку та, як наслідок, постановки діагнозу пацієнта. Результати процедури використовуються для діагностики, профілактики хвороб, наукового дослідження чи санітарно-гігієнічної характеристики навколишнього середовища.
Основні показання
Показання до проведення дослідження — симптоми бактеріального інфекційного процесу. Найперше проявляється лихоманка — ознака боротьби організму із бактеріями. Синдром інтоксифікації — інший прояв інфекційних хвороб, викликаних бактеріями. Його ознаки:
- погіршення самопочуття;
- поганий настрій;
- болі в м’язах та суглобах;
- нудота та блювота;
- апатія;
- головні болі.
Лихоманка та синдром інтоксифікації — універсальні симптоми будь-яких хвороб, спричинених патогенними бактеріями. Інші ознаки залежать від конкретного збудника та його екзотоксинів.
Окремо варто згадати про тебуркульоз та сифіліс. Їх важко виявити на ранній стадії, оскільки симптоми практично відсутні і лише із прогресуванням хвороб стають чітко вираженими. Але профілактичні бактеріологічні дослідження дозволяють їх визначити.
Як підготуватись до дослідження
Щоб результат від проведення бактеріологічних досліджень був достовірним, за тиждень до здачі аналізів варто відмовитись від прийому антибактеріальних та протигрибкових препаратів.
Основні правила при здачі біоматеріалу на бактеріологічне дослідження:
- перед забором матеріалу із урогенітального каналу не варто впродовж 1-2 годин здійснювати сечовипускання;
- мазок із зіву здається натщесерце, впродовж 2 годин до дослідження забороняється чистити зуби та пити;
- перед здачею калу необхідно призупинити застосування проносних засобів та клізм.
Особливості аналізу
Найпопулярніший прийом бактеріологічних досліджень — бактеріоскопія, що пов’язано із її простотою. Бактеріоскопія базується на забарвленні структурних частин або усієї бактерії спеціальними барвниками. Матеріалом при бактеріологічному дослідженні слугує сеча, кров, кал, сперма у чоловіків, мокрота, мазки з порожнини носа, уретри, піхви, прямої кишки. Вибір матеріалу залежить від показань до проведення цього методу лабораторної діагностики і локалізації патологічного процесу. Матеріал вміщують в одноразовий стерильний контейнер і доставляється до лабораторії за певної температури.