Аналіз крові на паратгормон — одне з найефективніших досліджень у разі підозри на порушення обміну кальцію. Зазвичай здається разом з аналізами на фосфоор, іонізований кальцій та кальцитонін задля можливості оцінити кістковий метаболізм у повному обсязі. Для комплексного дослідження використовують денситометрію, яка дозволяє визначити імовірність появи переломів, та аналіз добової сечі на вміст кальцію.
Основні показання
Аналіз на паратгормон призначається у разі підозр на хвороби щитоподібної залози та порушень обміну паратгормону. Основні передумови для призначення дослідження:
- підвищення рівня або нестача кальцію;
- остеопороз;
- зміни кистозного характеру в кістковій системі;
- сечокам’яна хвороба;
- ламкість кісток;
- склеротичні процеси у хребті;
- підозра на розвиток пухлин у зоні щитоподібної залози.
Як підготуватися до дослідження
Упродовж трьох днів перед здачею матеріалу забороняється займатись інтенсивними фізичними вправами. Добу перед аналізом не вживати алкоголю, а годину — не курити. Кров беруть із вени після 8-12 годин голодування. Рекомендується здавати зранку, оскільки впродовж доби рівень паратгормону змінюється, що може спричинити хибні результати. Перед процедурою пацієнт повинен перебувати у стані спокою впродовж 30 хвилин. Прийом медикаментів, які містять кальцій або вітамін D, потрібно припинити за 2 дні до процедури, попередньо проконсультувавшись із лікарем.
Особливості аналізу
Основне завдання аналізу крові на паратгормон — перевірка стану щитоподібної залози. А оскільки паратгормон впливає на рівень кальцію в крові, лікар здійснює діагностику функціонального стану кісткової системи. Процедура здачі аналізу — звичайне взяття крові із вени, яке триває не більше 5 хвилин. Потім пацієнт спокійно повертається до своїх справ. Водночас можна провести й інші дослідження крові задля отримання повної медичної картини про стан здоров’я. У випадках підозр на серйозні захворювання цей аналіз проводять першочергово.