Аналіз на онкомаркери ― це процедура, яка дозволяє визначити особливі білки, що поширюються в організмі за наявності пухлини. Вони генеруються самою пухлиною, сусідніми з нею клітинами або як реакція організму на присутність пухлини. Інформація, отримана в результаті такого дослідження, дозволяє робити висновки про присутність або відсутність пухлинного процесу та разом з іншими методами дослідження зробити припущення щодо доброякісності пухлини чи злоякісності. Допомагає встановити ефективність терапії, контролювати перебіг захворювання після закінчення лікування та виявити рецидив на ранніх стадіях.
Основні показання
Контролювати рівень онкомаркерів необхідно лише за наявності несприятливої спадковості (у разі кількох випадків виникнення раку певної локалізації в одній родині), у комплексі ранньої діагностики пухлин, а також при встановленні рецидиву
онкологічного захворювання. Показаннями для проведення аналізу на онкомаркери можуть бути:
- поява в організмі пухлинного процесу;
- встановлення природи пухлинного новоутворення (доброякісна чи злоякісна);
- встановлення розташування пухлини, джерела поширення;
- визначення ефективності лікування, що проводиться;
- для ранньої діагностики можливих рецидивів ракових захворювань та здійснення контролю за станом пацієнта після радикального лікування.
Профілактичний аналіз слід щорічно проводити чоловікам старшим за 35-40 років.
Як підготуватися до дослідження
Аналіз проводиться вранці натщесерце, забір крові здійснюється через вену. Залежно від типу маркерів, що визначаються, можливі й інші рекомендації (не вживати деяку їжу, обмежити статеві контакти тощо). Про всю необхідну підготовку має повідомити лікар. Пацієнтам після радикального протипухлинного лікування слід проходити таке обстеження кожні 3-4 місяці.
Особливості аналізу
Кожне новоутворення виділяє тільки певний білок. Відомо близько 200 сполук, що належать до пухлинних маркерів, проте діагностичну цінність мають лише 20. Онкомаркери визначаються в крові кожної людини, але в невеликій концентрації. Підвищений показник не завжди вияв онкології і може бути реакцією на розвиток кист, появу доброякісних пухлин, інфекційних захворювань, застуди. Тому діагностика раку не може базуватися тільки на основі аналізу на онкомаркери і потребує комплексного
обстеження.