Печінкові проби ― це група лабораторних аналізів для оцінки основних функцій печінки, які дозволяють охарактеризувати порушення в роботі печінки та приблизно оцінити синтетичну функцію печінки. Такі проби не зовсім діагностичні, але їх поєднання корисні для діагностування специфічних захворювань. Біохімічне дослідження крові має на меті кількісне визначення рівня деяких ферментів та концентрації органічних речовин, а саме: аланінамінотрансфераза (АЛТ), аспартатамінотрансфераза (АСТ), гаммаглутамілтрансфераза (ГТТ), лужна фосфатаза (ЛФ), тимолова проба, білірубін, загальний білок та білкові фракції (у т. ч. альбумін).
Основні показання
Основні показання для проведення аналізу:
- довготривале приймання алкоголю, яке провокує хронічні захворювання печінки;
- підозра на гепатит;
- попередній загальний біохімічний аналіз крові показав зменшення співвідношення АЛТ/АСТ;
- наявність гепатиту будь-якого походження;
- високі показники заліза в крові;
- захворювання ендокринної системи ― цукровий діабет або ожиріння;
- довготривалий метеоризм у кишковику;
- підвищений рівень гаммаглобулінів;
- низькі показники церулоплазміну, тиреостимулюючого гормону;
- виявлення на УЗД структурних змін печінки;
- захворювання печінки ― гепатити, цироз та ін.
Як підготуватися до дослідження
Упродовж кількох діб до проведення аналізу слід уникати фізичних навантажень, стресових ситуацій, уживання жирної їжі. У день аналізу бажано утриматись від куріння. Напередодні ввечері не вживайте чаю та кави. Повідомте лікаря про всі медичні препарати, які вживаєте постійно. Аналіз проводиться строго натщесерце.
Особливості аналізу
Аналіз буде результативним лише за дотримання правил його проведення, може призначатися повторно, якщо у лікаря виникли сумніви щодо його точності. За результатами лікар може зробити висновок про інтенсивність патологічних процесів та підібрати максимально ефективне лікування. Дозволяє слідкувати за результативністю терапії та зробити висновок про супутні захворювання.