Гістологічне дослідження ― це один із достовірних та важливих комплексних методів діагностики, які проводяться за допомогою мікроскопічного дослідження різних тканин. Вважається важливим етапом у діагностиці ракових пухлин та первинним методом оцінки правильності лікування. Головне завдання такої процедури — підтвердження або спростування наявності атипових, ракових клітин. Такий метод використовують в онкології, хірургії, гінекології, андрології, дерматології, маммології. Матеріал для дослідження отримують за допомогою біопсії або під час оперативного втручання.
Основні показання
Гістологічне обстеження може призначатися для:
- точного підтвердження можливого або неясного діагнозу;
- визначення стадії патологічного процесу;
- динамічного спостереження за протіканням захворювання;
- диференційної діагностики різних захворювань;
- встановлення поширеності пухлини;
- визначення обсягу хірургічного лікування;
- контролю за змінами в тканинах під впливом радіаційного та цистостатичного лікування.
Як підготуватися до дослідження
Необхідно дотримуватися порад лікаря, повідомити його про всі ліки, які приймаються, в тому числі вітаміни, не вживати алкоголь, припинити куріння та фізичні навантаження, уникати стресів, обмежити інтимні контакти. Під час процедури може знадобитися місцева анестезія, у такому випадку останній прийом їжі має бути за 8-10 годин.
Особливості аналізу
Для отримання найбільш правдивих і достовірних результатів при виконанні гістологічного дослідження необхідно жорстко дотримуватися усіх правил забору біологічного матеріалу у хворого. Залежно від способу отримання тканин для аналізу, при дослідженні може бути проаналізовано ціле пухлинне утворення або невеликий стовпчик тканини. Нерідко біопсію проводять за допомогою довгої тонкої голки, однак у деяких випадках використовують голку більшого діаметру. Це робить процедуру більш болючою, проте й більш ефективною.