Імунологічні дослідження — діагностичні методи, що базуються на специфічній взаємодії антигенів і антитіл. Широко застосовуються для лабораторних аналізів інфекційних і паразитарних захворювань, а також достовірного визначення груп крові, порушень гормонального фону, тканинних та пухлинних антигенів, розпізнавання алергії та аутоімунних процесів, видової приналежності білка, а також вагітності. Аналіз передбачає забір венозної крові з ліктьової западини.
Основні показання
Показання до проведення імунологічних досліджень:
- вроджені або набуті за життя імунодефіцитні стани;
- алергічні захворювання, що не реагують на ефективну терапію;
- інфекційні хвороби хронічного та уповільненого типу;
- аутоімунні та онкологічні хвороби;
- до і після операції з пересадки органів;
- підготовка до серйозних хірургічних втручань;
- оцінка ефективності розробленого лікування та аналізу побічних явищ при призначенні препаратів, які впливають на імунітет.
Як підготуватися до дослідження
Щоб результати імунологічного дослідження були достовірними, варто дотримуватися деяких правил:
- пацієнт приходить на прийом натщесерце (за 12 годин до забору крові не дозволяється вживати їжу та напої, крім звичайної води);
- за день до здачі заборонено вживати алкогольні та енергетичні напої;
- протягом декількох годин перед процедурою слід утриматися від куріння;
- безпосередньо під час процедури важливий спокій (слід прийти заздалегідь і 15 хвилин спокійно сидіти, уникаючи будь-якого фізичного або психічного навантаження).
Особливості аналізу
Під час прийому медсестра накладає джгут вище передпліччя, обробляє спиртом ліктьову улоговину і вставляє порожню голку до вени пацієнта. Прийом крові здійснюється в колбу, а частина матеріалу переноситься на спеціальне скло.