Спондильоз є захворювання опорно-рухової системи, що розвивається внаслідок деструкції міжхребцевих дисків і ураження поздовжньої зв'язки.
Найчастіше захворювання діагностується під час обстеження хребетного стовпа щодо іншої патології. З клінічних симптомів спостерігається:
- невелике обмеження рухливості;
- тяжкість у хребті;
- больовий синдром ниючого характеру в області хребетного стовпа, що посилюється надвечір.
Біль присутній у спокої, через що людина не знаходить комфортного положення для сну. Рухи виконуються повільно з невеликим зусиллям. Це зумовлено м'язовим напруженням.
Як лікувати спондильоз
Лікувальну тактику визначає невролог, проте іноді потрібна консультація ортопеда. Завдання лікування - запобігти прогресії дегенеративного процесу, усунути запальне вогнище та зміцнити м'язовий корсет. Пацієнту призначаються:
- нестероїдні протизапальні засоби (Німесіл, Мелоксикам);
- фізіотерапевтичні процедури (електрофорез, ультразвук);
- паравертебральні блокади;
- ЛФК, масаж.
Також обмежується рухова активність, не рекомендується тривалий час перебувати в одному положенні. Лікувальна фізкультура показана після усунення больового синдрому. Заняття допомагають активізувати кровообіг, зменшити напругу та зміцнити м'язи.
Яку діагностику проходити при спондильозі
Діагностика захворювання починає з аналізу скарг пацієнта та оцінки функціональної активності. Далі невролог призначає проведення рентгенологічного дослідження, яке дає змогу візуалізувати крайові остеофіти. При вираженій формі остеофіти збільшуються та огинають міжхребцевий диск.
Неоартрози формуються внаслідок зустрічного збільшення остеофітів поруч розташованих хребців. Виникнення кісткової скоби, що з'єднує тіла хребців, перешкоджає руху ураженого сегмента до повного блоку.
Для захворювання характерно:
- ураження максимально 1-2 хребетних сегментів (у поперековій зоні допускається 3 сегменти);
- збереження висоти міжхребцевих дисків;
- асиметричне розташування остеофітів;
- невиражений больовий синдром.
Наслідки спондильозу
При здавленні корінців нервів розвиваються неврологічні розлади у вигляді порушення чутливої та рухової функції. Також спостерігається мігрень, погіршення зорової гостроти, дзвін у вухах, коливання артеріального тиску.