Сколіоз називають зміну хребта у вигляді складної деформації з ротацією хребців. Розвивається у дитячому та підлітковому віці. Коли явна причина відсутня (травма хребта, навантаження на хребет у неправильному положенні, захворювання м'язової та кісткової системи), сколіоз – ідіопатичний.
Сколіоз проявляється ознаками, які добре видно оточуючим:
- асиметричне розташування плечей, ребер, лопаток, лінії талії та стегон;
- різна довжина нижніх кінцівок;
- дивний нахил тіла;
- зміщення голови вліво чи вправо;
- «перекіс» та незвичайне «сидіння» одягу на тілі;
- викривлена лінія хребта супроводжується асиметричним горбом (не виглядає сутулістю).
Як лікувати сколіоз
Спостерігає та лікує пацієнтів зі сколіозом лікар-ортопед. В арсеналі ортопеда є такі засоби боротьби зі сколіозом:
- ортези (індивідуально підібрані або виготовлені корсети та бандажі);
- лікувальна гімнастика та фізкультура;
- операція на хребті (зазвичай після 14 років);
- курс інтенсивної реабілітації.
З допомогою хірургії, зокрема мінімально інвазивними методами, (модифікації хребців чи з допомогою металевих конструкцій, чи кісткових транплантатів) навіть у запущених випадках хребет випрямляється і фіксується у правильному положенні. Обов'язково проводиться реабілітаційна програма закріплення результатів операції.
Яку діагностику проходити при сколіозі
Дітей та підлітків (нерідко і молодих дорослих людей) зі сколіозом направляють до ортопеда, який призначає рентгенографію або КТ хребта. Перед операцією додатково проводиться МРТ та остеосцинтиграфія для визначення стану кісток.
Наслідки сколіозу
Підлітковий сколіоз дуже поширений і нерідко значно знижує у підлітків якість життя, зокрема, виключає заняття спортом та обмежує іншу фізичну активність, а також знижує самооцінку та соціальну активність. Недолікований сколіоз у періоди інтенсивного зростання хребта призводить до вираженої деформації грудної клітки та тазу, усунення внутрішніх органів, їх хронічних хвороб, стає джерелом постійних болів у хребті.