Печінкова енцефалопатія – нервово-психічна патологія, що виражається поведінковими розладами внаслідок токсичного впливу на головний мозок.
Патологій передують захворювання печінки, через які токсини не виводяться, а отруюють мозок. Форма перебігу буває хронічною і гострою.
Симптоматика відрізняється в залежності від стадії захворювання.
Спочатку хворий скаржиться тільки на загальну слабкість, відсутність апетиту, періодичну блювоту, запаморочення і біль. Потім з'являються ознаки мозкових розладів, які проявляються в дезорієнтації хворого в просторі і часі. Таким чином, поступово пацієнт втрачає здатність концентруватися, фіксувати положення тіла, відповідати навіть на прості питання.
Як лікувати печінкову енцефалопатію
При перших симптомах слід звернутися до терапевта. Після обстеження лікар направить пацієнта до гастроентеролога для подальшого лікування.
В основному терапевтичні заходи спрямовані на усунення причин, що спровокували розвиток захворювання. Вони включають в себе зупинку кровотеч в шлунково-кишковому тракті, усунення інфекційних процесів, пригнічення розмноження патогенної мікрофлори в кишечнику, усунення необхідності прийому анальгетиків і седативних препаратів.
Друга сторона лікування полягає в мінімізації токсичності організму. З цією метою проводять очисні клізми, обмежують споживання білкової їжі.
Також призначається фармакотерапія антибіотиками, препаратами, які врівноважують кисле середовище в шлунку.
Яку діагностику пройти при печінковій енцефалопатії
Діагностика захворювання полягає в зборі та аналізі історії хвороби і способу життя пацієнта. Потім проводиться фізикальне обстеження: наявність/відсутність жовтяниці, тремору, порушень свідомості і рухової функції, реакцій на подразники.
В обов'язковому порядку проводяться лабораторні дослідження крові (на рівень гемоглобіну, можлива анемія, згортання) і сечі.
Апаратні дослідження: УЗД, комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія, електроенцефалограма, біопсія печінки.
Додатково пацієнта оглядає лікар-гематолог.
Наслідки печінкової енцефалопатії
При своєчасному зверненні до медичного закладу лікування має позитивний прогноз. Якщо захворювання не лікувати, починає розвиватися набряк мозку, відкривається кровотеча, приєднуються інфекції, порушуються всі функції організму хворого, що призводить до летального результату.