Параліч Белла - це захворювання, яке проявляється в паралічі лицьових м'язів людини при пошкодженні лицьового нерва.
Дана патологія характеризується згладжуванням шкірних складок на ураженій ділянці обличчя. Під час розмови у хворого спостерігається набряк щоки. Пацієнт не в змозі закрити око на ураженій стороні через незмикання повік. Саме око зміщується вгору і назовні. У травмованій стороні між щокою і яснами при жуванні накопичуються харчові маси, а через край рота витікає рідина. Хронічна стадія триває більше 4 тижнів.
Як лікувати параліч Белла
Параліч Белла лікує невролог, часто залучають реабілітолога і голкотерапевта для підвищення ефективності терапії.
Основним завданням лікувального курсу є відновлення функцій лицьового нерва. З цією метою пацієнту призначають такі терапевтичні процедури:
- Немедикаментозне лікування. Масаж і гімнастика (вправи перед дзеркалом) мімічних м'язів, витягування лейкопластиром, фізіотерапія (парафінові аплікації), голковколювання.
- Медикаментозна терапія. Для усунення набряків застосовують діуретики і глюкокортикоїди. Поліпшення мікроциркуляції досягається прийомом пентоксифіліну, бензиклану, еуфіліну. Призначаються нестероїдні протизапальні засоби. Після гострої стадії рекомендується стимулююча терапія (іпідакрин, галантамін). Обов'язково використовуються вітаміни групи В.
Яку діагностику пройти при паралічі Белла
Для сприятливого лікування паралічу Белла пацієнту слід при перших симптомах звернутися до невролога і пройти обстеження. Після вивчення скарг пацієнта і уточнення обставин захворювання (переохолодження, травма, інфекція) лікар призначить обстеження. У нього входять:
- клінічний аналіз крові та сечі;
- неврологічний огляд (в ході якого буде встановлено периферичний парез мімічних м'язів пацієнта);
- рентгенографія черепа – для виключення остеомієліту і наявності пухлин;
- КТ або МРТ з контрастом – виключається невринома слухового нерва і пухлини стовбура мозку.
За показаннями проводяться консультації офтальмолога, оториноларинголога.
Наслідки паралічу Белла
Без своєчасного лікування у пацієнта з паралічем Белла зберігаються видимі зміни і асиметрія обличчя. Залишковий параліч лицьового нерва призводить до стійких скорочень або рефлекторних рухів мімічних м'язів.