Інсульт - це порушення кровообігу в головному мозку, що характеризується різким виникненням та гострим перебігом. Синдром виникає і натомість ішемічних чи геморагічних процесів. У першому випадку інсульт обумовлений критичним зниженням внутрішньочерепного тиску та кисневим голодуванням, у другому – різким підвищенням тиску та розривом судин. Розпізнати захворювання дуже просто: у людини важко просторова орієнтація, з'являється сильний головний біль і шум у вухах, виникає нудота і блювання. У деяких випадках відбувається оніміння кінцівок.
Як лікувати інсульт
Незалежно від типу інсульту у разі порушення мозкового кровообігу хворому необхідна термінова госпіталізація. Потрібно викликати швидку допомогу, забезпечивши людині таке становище, щоб він не захлинувся блювотними масами. Після того, як пацієнта буде доставлено в стаціонар, він опиниться під наглядом невролога.
Медична допомога надається невідкладно, оскільки після інсульту значний ризик ускладнень. Терапія повинна початися протягом перших 4-6 годин після нападу, інакше клітини головного мозку зазнають незворотних некротичних процесів. Реабілітація спрямовано нормалізацію кров'яного тиску. Якщо інсульт носить ішемічний характер, призначаються судинорозширюючі препарати та засоби, що сприяють розрідженню тромбу. У важких випадках потрібне хірургічне втручання видалення згустку крові.
Після реанімації хворий ще деякий час дотримується постільного режиму. Проводиться регулярне вимірювання тиску, пацієнт відвідує сеанси фізіотерапії. Якщо інсульт спричинив порушення мови, потрібні консультації логопеда.
Яку діагностику проходити при інсульті
Під час огляду пацієнта лікар легко визначає наявність ознак інсульту. Після надання першої медичної допомоги хворого доставляють до стаціонару, де проводиться обстеження. Функціональна діагностика спрямовано визначення етіології нападу. Найточніші результати дають такі дослідницькі методики:
- МРТ мозку;
- КТ із контрастуванням;
- УЗД сонних артерій.
Іноді додатково проводиться аналіз крові, щоб встановити рівень її згортання.
Наслідки інсульту
Інсульт проявляється порушенням кровопостачання головного мозку, тому напад призводить до незворотних процесів у уражених областях органу. Внаслідок цього у хворих часто виникають мовні дефекти, психічні патології, параліч.