Дакріоцистит - це запальне захворювання слізного мішка, який у людини розташовується біля внутрішнього кута очниці. Часто трапляється у новонароджених у разі закупорки вихідного отвору носослізної протоки слизисто-желатинозною пробкою. У підлітків і дорослих хворобу спостерігають, як наслідок аномалій і пошкоджень кісток носа, запальних процесів у носовій порожнині.
Патологія проявляється слизисто-гнійними виділеннями з кон'юнктивальної порожнини, почервонінням кон'юнктиви. За тривалого перебігу дакріоциститу у хворого спостерігається постійне виділення гнійного вмісту слізного мішка, що заповнює всю очну щілину. Зазвичай це добре видно після сну або плачу.
Як лікувати дакріоцистит
При появі перших ознак дакріоциститу пацієнту необхідно відразу ж звернутися до лікаря-офтальмолога. Після проведення обстеження і підтвердження діагнозу лікар призначить лікувальний курс:
- лікування новонароджених починають із масажу слізного мішка в комбінації з дезінфекційними краплями (розчин сульфацилу натрію або левоміцетину);
- зондування слізно-носового каналу (показано дітям у разі неефективності терапії протягом 2-х місяців);
- дорослим і дітям, старшим від 2-х років, у разі безрезультативності консервативних методів або розвитку флегмони слізного мішка виконують операцію (дакрицисториностомію).
Яку діагностику проходити при дакріоциститі
Для точної постановки діагнозу і диференціації дакріоциститу від інших патологій з подібними симптомами пацієнту потрібно пройти обстеження. Зазвичай воно включає:
- офтальмологічний огляд із виявленням характерних ознак недуги;
- функціональні тести для оцінки функції сльозовиділення;
- виконання проби Веста із закапуванням розчину колларгола в око (позитивна проба - виявлення фарби через 5-20 хвилин у носовій порожнині);
- мікробіологічне дослідження вмісту кон'юнктивальної порожнини з визначенням чутливості до антибіотиків;
- контрастну дакриціостографію (із введенням контрастної речовини в канальці) - для виключення дивертикульозу, каменів, пухлин;
- МРТ або КТ дакрицистографію.
Наслідки дакріоциститу
При зверненні до офтальмолога на ранній стадії недуги можливе лікування консервативними методами. Тривалий і ускладнений перебіг небезпечний розвитком флегмони слізного мішка, що супроводжується підвищеною температурою, інтоксикацією організму. У такому разі показане хірургічне втручання.