Діагностикою та лікуванням волосся і шкіри голови займається лікар-трихолог. У його обов'язки входить вивчення скарг, аналіз факторів впливу, ретельний огляд, призначення аналізів, діагностичних досліджень, за необхідності направлення на консультації до лікарів інших ділянок, визначення причин захворювань, призначення комплексного курсу лікування як волосся, так і захворювання, через яке з'явилися проблеми.
Консультація трихолога потрібна при виникненні таких симптомів:
- випадіння волосся;
- лупа;
- тонке, рідке волосся;
- дуже жирна або суха шкіра голови;
- зменшення об’єму;
- ламкість;
- тьмяність;
- свербіж.
Трихолог спеціалізується на лікуванні таких хвороб:
- алопеція;
- облисіння;
- лупа;
- себорея (посилене вироблення шкірного сала сальними залозами);
- сивина;
- лишай;
- гіпертрихоз (надлишковий ріст волосся);
- ментагра;
- мікроспорія;
- педикульоз.
Найголовніше — визначити першопричину хвороби, адже правильний діагноз — запорука ефективного лікування. Найбільш поширені причини захворювань — перевтомлюваність, стреси, авітаміноз, аутоімунні процеси, гормональні та ендокринні порушення.
Спочатку лікар проводить загальний огляд, діагностичні та лабораторні дослідження.
Розглянемо основні види діагностичних досліджень у трихології.
- Трихограма — мікроскопне дослідженні волосяних цибулин, яке оцінює кількість волосся в різних фазах росту.
- Світлова мікроскопія — оцінка розміру клітин, глибину їх розташування, товщину шарів епідермісу.
- Гістопатологічна оцінка — полягає в дослідженні зразків шкіри і визначає кількість нормальних і патологічно змінених волосяних фолікулів.
- Спектральний аналіз на мікроелементи — визначає хімічний склад волосся, співвідношення корисних та токсичних мікроелементів, тобто діагностує порушення мінерального обміну.
- Фототрихограма — фотодинамічний метод. Він полягає в порівнянні ділянки шкіри після вибривання і через 48-72 години, що дозволяє оцінити різницю між анагеновим і телогеновим волоссям.
- Трихоскопія — комп'ютерна діагностика стану волосся і шкіри голови. За допомогою апарата трихоскана, який використовують у комп'ютерній діагностиці, визначають щільність, товщину волосся, кількість на одиницю площі, діагностують різні патологічні процеси.
Після встановлення діагнозу можна переходити до лікування. Один із сучасних методів лікування — мезотерапія. Це насичення власних фолікул живильними речовинами за допомогою мікроін'єкцій.
Також у трихології популярний метод внутрішньошкірного введення плазми пацієнта, збагаченої тромбоцитами. Для збільшення ефективності цього методу пацієнтам призначають такі фізіотерапевтичні технології, як ультразвук та електрофорез.
Щоб мати здорове волосся, в першу чергу, необхідно повноцінно харчуватися, збагачувати раціон вітамінами А, Е, С і В, гуляти на свіжому повітрі.
Своєчасне звернення до лікаря дозволить уникнути серйозних проблем (наприклад, бездіяльність у лікуванні себореї призводить до повної втрати волосся).
Хто такий трихолог?