Спазмофілія - патологічний стан, що супроводжується спастичними проявами, функціональними порушеннями тонусу і рухової активності. Виражається в підвищеній нервово-м'язовій збудливості і судомних нападах. Діагностується у дітей у віці від 3 місяців до 2 років, частіше у хлопчиків.
Ознаки спазмофілії: спазми в руках і ногах, посмикування м'язів, судоми по всьому тілу з втратою свідомості і мимовільним виділенням сечі, спазм голосових зв'язок, порушення дефекації (запор), напади тахікардії, синдром нервової збудливості, розвиток гіпергідрозу (підвищеного потовиділення).
Як лікувати спазмофілію
Спазмофілія, що супроводжується судомами, спазмом голосової щілини і порушенням дихальної функції, вимагає термінових реанімаційних заходів. Проводиться штучне дихання і інгаляції 100% киснем. Внутрішньовенно або внутрішньом'язово вводиться протисудомний препарат - 0,5% розчин седуксену, додатково - магній, кальцій і седативні препарати.
Невідкладна допомога при скороченні м'язів гортані (ларингоспазмі) спрямована на створення домінуючого вогнища збудження в центральній нервовій системі - необхідно облити дитину невеликою кількістю холодної води, відкрити вікна.
Яку діагностику пройти при спазмофілії
Діагностика патології включає виявлення феномена лицьового нерва (синдром Хвостека), синдрому Труссо і Люста, що вказує на підвищену механічну збудливість. Проводиться аналіз сечі по Сулковичу, кислотно-лужний аналіз крові і електрокардіографія (виявляються ознаки електролітного дисбалансу).
Явна форма спазмофілії діагностується неврологом і педіатром візуально - на підставі симптомів рахіту, сколіозу, ознак деформації грудної клітки. Для 100% підтвердження діагнозу призначається лабораторне дослідження крові на концентрацію кальцію.
Наслідки спазмофілії
Найбільш частими ускладненнями спазмофілії є: порушення дихальної функції, гостра дистонія. При ранній діагностиці захворювання і усуненні дефіциту кальцію прогноз сприятливий.