Пародонтоз - патологічний процес у пародонті (тканинах, що оточують зуб і утримують його в кістковій лунці). Цей стан не слід плутати з пародонтитом, при якому переважає запальний процес, за рахунок чого відбувається руйнування і м'якої, і твердої тканини (ці захворювання часто поєднуються).
При пародонтозі розсмоктування всіх структур пародонту відбувається без запалення внаслідок аутоімунних механізмів. Точна причина поки не визначена, часто пародонт страждає на тлі тяжких хронічних захворювань (туберкульозу, цукрового діабету), авітамінозу, виснаження.
Необоротні зміни в ротовій порожнині розвиваються повільно і виявляються в першу чергу оголенням шийок зубів за рахунок того, що ясна стають менші. Далі розсмоктується і зв'язковий апарат, і кісткова тканина, тому розвивається рухливість зубів, а згодом вони розхитуються та випадають із лунок.
Як лікувати пародонтоз
Лікування, спрямованого на безпосередню причину пародонтозу, немає. Дещо зупиняють процес розсмоктування тканин різні фізіотерапевтичні процедури та застосування місцевих засобів (рослинних, вітамінних, судинних) та загальне оздоровлення організму. Головне завдання стоматолога – якомога довше зберегти зуби. З цією метою проводиться пластика ясен, шинування та інші маніпуляції, які зміцнюють зубний ряд і утримують зуби, що хитаються.
Коли їх зберегти вже неможливо, їх видаляють та проводять протезування, у тому числі за допомогою імплантатів. Попередньо проводиться складна хірургічна операція - нарощування кісткової тканини за допомогою власної чи донорської кістки та штучних матеріалів.
Таким чином, у лікуванні пародонтозу беруть участь кілька стоматологів із вузькою спеціалізацією:
- пародонтолог;
- хірург;
- протезист.
Яку діагностику проходити при пародонтозі
Стоматолог після огляду ротової порожнини призначає рентгенографічне дослідження, панорамний знімок усієї ротової порожнини, що демонструє стан та обсяг тканин. З його допомогою лікар визначає ступінь ушкодження пародонту, стадію пародонтозу, розробляє лікувальну стратегію.
Наслідки пародонтозу
Якщо не розпочати лікування пародонтозу на ранніх стадіях, протягом 10-15 років можна втратити всі зуби. Якщо своєчасно зміцнювати їх у зоні пародонту, протезувати загублені зуби, цей період можна продовжити на десятки років.