Гострий проктит – це запальне захворювання слизової оболонки прямої кишки, що виникає спонтанно. Часто розвивається на тлі інших запальних захворювань кишечника, після хірургічних втручань, через незбалансоване харчування.
Основні симптоми виражаються в підвищенні температури тіла, ознобі, частих позивах до дефекації, мимовільному випорожненні. Хворі відчувають тяжкість, свербіж і печіння в прямій кишці. У деяких випадках спостерігається відходження мокротиння з прямої кишки.
Як лікувати гострий проктит
Основні лікувальні заходи при гострому проктиті полягають в наступному:
- дієтотерапія;
- програма з фізичного виховання;
- прийом лікарських препаратів;
- дезінфікуючі клізми.
Дієтотерапія передбачає тимчасове виключення з раціону ряду продуктів: гострих, солоних і пряних страв, консервованих і жирних продуктів, кондитерських виробів, сирих овочів і фруктів. Всі вони дратують пряму кишку, тому до тих пір, поки не настане одужання, вживати їх не можна.
У список дозволених продуктів входять: омлет, каша з будь-яких круп, нежирне м'ясо і страви з нього, в тому числі неміцний бульйон, риба, некислі кисломолочні продукти, зокрема сир.
Обов'язково дотримуйтесь дієти, їжте кожні 3-4 години.
Програма фізкультури має на увазі будь-яку помірну активність, так як тривале сидіння тільки погіршує ситуацію при проктиті. Це можуть бути регулярні прогулянки або щоденне виконання комфортного комплексу вправ вдома або в тренажерному залі.
Медикаменти підбираються на підставі результатів лабораторних досліджень. Схему прийому препарату призначає лікар-проктолог.
Так як під час хвороби виникають труднощі з дефекацією, то для повного очищення кишечника застосовують клізми. Провести процедуру можна самостійно або в медичному закладі.
Яку діагностику пройти при гострому проктиті
Для постановки діагнозу проводяться такі заходи:
- ректороманоскопія;
- взяття частинки слизової оболонки на аналіз;
- бактеріологічне дослідження калу.
Для виявлення захворювання можуть бути призначені й інші аналізи.
Наслідки гострого проктиту
При відсутності лікування запальний процес швидко поглиблюється в стінки прямої кишки, поширюється на сусідні відділи кишечника і навколишню жирову тканину. В результаті виникають ускладнення, які в подальшому зажадають госпіталізації та хірургічного лікування.