Кишкова непрохідність є кишковою дисфункцією, в основі якої лежить порушення прохідності кишечника внаслідок його обтурації, здавлення, спазму або розладу іннервації.
До основних симптомів патології належить:
- інтенсивні болючі відчуття в животі переймоподібного характеру;
- блювання шлунковим вмістом, потім жовчю та кишковими масами (що вище непрохідність кишечника, тим раніше з'являється блювання);
- затримка відходження газів;
- запор;
- гіпотонія, прискорене серцебиття;
- блідість шкіри;
- асиметричність живота, бурчання;
- метеоризм, видимі перистальтичні хвилі.
Як лікувати кишкову непрохідність
Лікування проводиться у хірургічному відділенні, причому пацієнт госпіталізується в ургентному порядку. Серед консервативних методик використовується:
- назогастральний зонд, необхідний декомпресії шлунка;
- клізма для виведення газів та калових мас;
- призначаються спазмолітичні засоби при виражених спастичних болях;
- стимулятори кишківника (прозерин) вводиться з метою активації кишкової функції;
- паранефральна блокада.
Також варто наголосити на необхідності проведення інфузійної терапії для корекції водно-електролітного балансу та стабілізація гемодинаміки.
За відсутності ефективності консервативних заходів потрібне проведення хірургічного втручання. Його обсяг визначається з урахуванням причини непрохідності та наявності супутньої патології.
Завдання операції - усунення обструкції кишечника та відновлення прохідності. Так, виконується часткове видалення кишки, формування анастомозів, сигмостоми, колостоми та розсічення спайок.
Яку діагностику проходити при кишковій непрохідності
Діагностика проводиться хірургом шляхом промацування, перкусії та аускультації живота. Також проводиться ректальне пальцеве обстеження. Для жінок потрібні консультації гінеколога та гінекологічний огляд.
З інструментальних методик призначається контрастна рентгенографія черевної порожнини, іригоскопія, колоноскопія та ультразвукове дослідження черевної порожнини та малого тазу.
Наслідки кишкової непрохідності
Тривалий перитоніт ускладнюється перитонітом внаслідок порушення цілісності кишки і проникнення калових мас в черевну порожнину. Перитоніт проявляється вираженим больовим та інтоксикаційним синдромами, гіпотонією, тахікардією та пригніченням свідомості.