Лейкозами або лейкемією (у народі "раком крові" або "білокрів'ям") називають групу злоякісних захворювань кровотворної системи. За раку крові відбувається порушення кісткового мозку, і він починає продукувати дуже багато незрілих, "неправильних" клітин, які витісняють здорову тканину, накопичуються в організмі та спричиняють хворобу. Лейкози залежно від виду клітин, з яких виникає пухлина, поділяють на гострі та хронічні. Гострі лейкемії (гострі мієлобластний і лімфобластний лейкози) прогресують швидко, хронічні лейкемії (хронічні мієлолейкоз і лімфолейкоз) розвиваються повільно, протягом кількох років, з рідкісними загостреннями. Причини достеменно не відомі, факторами ризику вважаються генетичні мутації та радіація. Хворіють і дорослі, і діти. За гострих лейкозів виникає різка слабкість, кровоточивість, лихоманка, воскоподібна блідість шкіри, збільшення лімфовузлів, печінки та селезінки, стоматит.
Як лікувати лейкоз
Лікування лейкозів проводить лікар-гематолог гематолог (онкогематолог) у спеціалізованому відділенні (центрі).
- Основний метод - багатокомпонентна хіміотерапія за певними протоколами (проведення кількох курсів, що включають 3-4 ліки-цитостатики, які руйнують лейкозні клітини).
- Другий за значимістю метод - трансплантація кісткового мозку від донора замість попередньо зруйнованого хворого кісткового мозку. Проводиться тільки в спеціалізованих центрах.
- Третій метод - біологічна таргетна терапія, яка спрямована на певні імунні та біологічні механізми.
- Радіотерапія застосовується, якщо уражений головний мозок.
- Лікування проводиться на тлі підтримуючої терапії та переливання компонентів крові.
- Терапію хронічних варіантів лейкемії проводять, як правило, одним хіміопрепаратом, посилюючи його дозу при загостренні хвороби.
Яку діагностику проходити при лейкозі
Діагноз встановлює гематолог на основі розгорнутого аналізу крові та мієлограми (аналізу червоного кісткового мозку, взятого із грудини шляхом пункції). Додатково проводяться спеціальні генетичні та імунологічні дослідження, щоб уточнити тип лейкемії.
Наслідки лейкозу
Без лікування пацієнти з гострим лейкозом дуже швидко гинуть, з хронічним - живуть менше 5-10 років.