Геморагічний діатез - це група захворювань, в основі яких лежить порушення процесів згортання крові. В результаті розвиваються клінічні ознаки, такі як:
- підвищена кровоточивість ран;
- гематома;
- недокрів'я.
Виразність клінічних проявів залежить від тяжкості захворювання. Так, при тромбоцитопенії спостерігаються петехії, плями, тривалі кровотечі після видалення зуба, маткові і носові кровотечі.
При гемофілії утворюються великі гематоми і крововиливи в клітковину. У разі ДВС-синдрому відзначаються змішані прояви (петехії і гематоми), а при васкулітах - дрібноточкові крововиливи, що залишають після себе пігментацію.
Як лікувати геморагічний діатез
Клінічні симптоми часто обумовлені низьким рівнем тромбоцитів (променева хвороба, тромбоцитопенічна пурпура), коагулопатіями (гемофілія, хвороба фон Віллебранта) або вазопатіями (геморагічний васкуліт).
У зв'язку з цим лікування визначається виходячи з встановленої причини захворювання. Так, призначаються гормональні препарати, імунодепресанти, плазмаферез і при необхідності проводиться спленектомія.
У кровоспинних і замісних цілях проводиться переливання свіжозамороженої плазми, тромботичної і еритроцитарної маси.
При внутрішньосуглобовому крововиливі рекомендується пункція і дренування порожнини.
Яку діагностику пройти при геморагічному діатезі
Для повної діагностики захворювання необхідно обстежитися у ревматологів і звернутися до хірурга, гематолога, травматолога і гінеколога.
Лабораторним методом визначається рівень тромбоцитів в крові, антиагрегантних антитіл і досліджується коагулограма.
З інструментальних методик застосовують стернальну пункцію, УЗД заочеревинного простору, черевної порожнини і рентгенографію суглобів. Також проводяться проби на ламкість судин (проба на защемлення, джгут).
Наслідки геморагічного діатезу
Серед найбільш поширених ускладнень, що розвиваються при відсутності патогенетичного лікування, варто відзначити залізодефіцитну анемію внаслідок тривалих кровотеч, скутість внаслідок частих крововиливів в суглоб, парези, паралічі, інсульти і крововиливи в надниркові залози.