Гранульоми - вузлики доброякісної природи на поверхні голосових зв'язок. Найчастіше вони з'являються внаслідок постійного сильного напруження зв'язок. Зазвичай це відбувається з тими людьми, для кого голос слугує професійним інструментом, - співаками, лекторами, дикторами, акторами. Гранульома розвивається і в дітей, які часто "кричать", причому частіше в хлопчиків. Друга причина - інтубація (введення трубки в гортань) під час наркозу. Іноді до цього призводить патологічний рефлюкс (закид вмісту з глотки в гортань). Гранульома голосових зв'язок впливає на голос, і він "псується": виникає захриплість, погіршується тембр і звучання. Великі гранульоми спричиняють біль під час кашлю та крику.
Як лікувати гранульому голосових зв'язок
Тактика лікування залежить від стану зв'язок і професії пацієнта. Найчастіше це терапія у фоніатра, яка включає і профілактику фонотравми, навчання вокальної гігієни, спокій для голосу. Якщо причина - ларингофарингеальний рефлюкс (постійне подразнення гортані кислим вмістом шлунка, який потрапляє на зв'язки через глотку), призначають дієту й антацидні препарати.
Якщо ці методи не працюють, іноді, тільки в разі крайньої необхідності, гранульому видаляють за допомогою методів мікрохірургії гортані, після чого потрібна голосова терапія і реабілітація, а потім ретельна гігієна голосу. При недотриманні рекомендацій гранульома з'являється знову.
Яку діагностику проходити в разі гранульоми голосових зв'язок
З приводу захриплості необхідно звертатися до лікаря-отоларинголога, який за допомогою ларингоскопії бачить такі вузлики, як правило, з двох сторін. У спеціалізованих клініках для огляду голосових зв'язок застосовують складніший метод - відеостробоскопію. Також лікар за допомогою докладного опитування пацієнта намагається визначити ймовірну причину гранульоми.
Наслідки гранульоми голосових зв'язок
Недотримання "правил експлуатації голосу" за діагностованої гранульоми призводить до стійкої зміни голосових зв'язок і втрати якостей голосу як професійного інструменту.