Бруксизм - це патологія, обумовлена парафункцією жувальних м'язів, і проявляється нефункціональними рухами нижньої щелепи, що супроводжуються скреготінням зубів.
Хвороба проявляється у пацієнтів різного віку у денний, нічний час. Хворий скрипить зубами, прокидається з відчуттям втоми щелепи, іноді з хворобливістю в яснах та зубах. Нерідко при пробудженні виникають труднощі відкривання рота, головний біль, больові відчуття у скроневій ділянці. У хворих спостерігається підвищена стирання (особливо іклів) і рухливість зубів без ознак запалення навколишніх тканин.
Як лікувати бруксизм
Залежно від характеру виявлених патологічних відхилень у пацієнта лікуванням бруксизму займаються лікар-стоматолог, оториноларинголог, невролог, психіатр. Саме багатопрофільний підхід дозволяє досягти добрих результатів терапії.
Основні методи лікування бруксизму:
- Корекція поведінки пацієнта. Заняття з психологом, відмова від вживання алкогольних напоїв, куріння, кофеїну за 4-5 годин до сну.
- Медикаментозна терапія. Використовуються міорелаксанти, анальгетики, ноотропні засоби, транквілізатори, вітаміни.
- Фізіотерапія. Призначаються сеанси магніто- та лазеротерапії, ультразвукової терапії, міогімнастики, вплив на жувальні м'язи вологого тепла, льоду.
- Черезшкірна електронейростимуляція - для нормалізації функцій, знеболювання та розслаблення жувальної та шийної мускулатури.
- Нормалізація дихання уві сні. Лікування хропіння, апное із залученням лікаря-сомнолога.
- Ревізія та лікування зубів, запобігання їх ушкодженню з використанням знімних капп.
- Додаткові методики - голкорефлексотерапія, сеанси гіпнозу, біологічного зворотного зв'язку.
Яку діагностику проходити при бруксизмі
При підозрі на бруксизм пацієнту необхідно пройти такі діагностичні процедури:
- анкетування з метою отримання відомостей про характер виникнення симптомів, стан зубів, скронево-нижньощелепного суглоба, жувальних м'язів;
- огляд та опитування хворого, пальпація мускулатури;
- діагностичне моделювання щелеп (гіпсування моделей);
- електроміографія жувальних та скроневих м'язів;
- визначення рівня рухової активності;
- психодіагностичне тестування;
- полісомнографію.
Наслідки бруксизму
Без надання медичної допомоги бруксизм тягне за собою регулярні ушкодження зубів, поява головного, шийного, вушного болю, асиметрії обличчя, депресії та безсоння.