Кіста зуба - це щільна, заповнена гнійною рідиною, капсула, розташована в щелепній тканині. Оболонка міхура складається з сполучної тканини, яке внутрішня порожнина вистелена епітелієм. Найчастіше кіста виникає внаслідок інфекційного зараження. Зазвичай першопричиною патології стає карієс, що перетік у пульпіт. Симптоматично недуга проявляється локальними хворобливими відчуттями під час пережовування їжі, що стрімко збільшується припухлістю ясен, слабкістю та підвищеною температурою тіла.
Як лікувати кісту зуба
Без належного лікування гнійна капсула продовжує зростати, і разом із нею посилюються неприємні симптоми. Тому дуже важливо звернутися до стоматолога за перших ознак патології. Виявлення утворення на ранній стадії попередить ускладнення. Крім того, це дозволить використати консервативні методи лікування. Хірургічне втручання застосовується у тих випадках, коли розмір утворення перевищує 1 см або терапевтична методика не дала очікуваного результату. Консервативне лікування складається з кількох етапів.
- Розтин ураженого зуба з розширенням каналів.
- Обробка запаленої ділянки та кореневих каналів дезінфікуючим препаратом.
- Видалення кісти методом її витравлення. Для цього застосовуються спеціальні лікарські засоби.
- Заповнення порожнини міхура цементною масою.
- Накладення пломби.
Після проведення стоматологічної процедури пацієнту призначають курс антибіотиків для нейтралізації залишків інфекції. До хірургічного видалення освіти вдаються, якщо після низки терапевтичних заходів пухлина продовжує зростати. У такому разі використовується цистотомія, резекція, цистектомія або гемісекція.
Яку діагностику проходити при кісті зуба
Найнадійніший і найдешевший спосіб визначити наявність кісти у кістково-щелепних тканинах – рентгенологічне дослідження. На знімку чітко видно коріння здорових зубів, а порожнина біля пошкодженого зуба відображається затемненою ділянкою. Для більш точної діагностики також застосовується метод комп'ютерної томографії, він дозволяє виявити пухлини розміром навіть кілька міліметрів.
Наслідки кісти зуба
Капсула в ясенній тканині продовжує постійно зростати, якщо її не видалити. У кращому випадку прогресування патології призведе до запалення лімфовузлів та виникнення абсцесу, у гіршому — утворення набуде злоякісної форми.