Ультразвукова діагностика печінки — сучасний діагностичний метод, який використовується в більшості галузей медицини. Основні переваги ультразвукового обстеження — безболісність, невисока вартість і доступність. За допомогою високої роздільної здатності методики вдається візуалізувати патологічні осередки на початковій стадії розвитку.
Призначається УЗД печінки в більшості випадків в гастроентерології, онкології, проте не виключено її використання при захворюваннях крові та інфекційних патологіях. Методика призначається в таких випадках:
- больовий синдром у правому боці;
- диспепсичні розлади (нудота, блювота, метеоризм, печія);
- жовтяничний синдром (жовтяничний відтінок шкірних покривів, потемніння сечі, знебарвлення калу);
- підвищена кровоточивість.
Зробити УЗД печінки рекомендується:
- для контролю динаміки лікування при хронічному гепатиті;
- при травматизації очеревини (удар, поранення);
- при підозрі на доброякісний або злоякісний процес (первинна пухлина, метастази);
- перед і після хірургічного втручання;
- після лабораторного виявлення печінкової дисфункції.
УЗД печінки вимагає деякої підготовки. За кілька днів до обстеження виключаються з раціону продукти, що підвищують газоутворення (солодощі, хліб, бобові, жирну їжу, алкоголь, газовані напої). Із медикаментів призначаються ентеросорбенти, ферменти, проносні засоби, препарати, що зменшують метеоризм. Якщо у пацієнта спостерігаються хронічні запори, напередодні обстеження ввечері рекомендується поставити клізму для очищення кишечника. Також останній прийом їжі дозволяється до 19.00. В ургентних ситуаціях підготовка не потрібна.
У процесі діагностики пацієнт лягає на спину. Спеціаліст переміщує датчик по правому підребер'ї, попередньо змащеному гелем. У цей час на монітор виводиться зображення. Тривалість сканування — 10-15 хвилин.