УЗД жовчного міхура — доступний, безпечний і недорогий метод ультразвукової діагностики. Його перевага полягає в можливості багаторазових повторень без побічних ефектів. Залежно від технології на моніторі виходить різне зображення. 2D-УЗД виконує статичне чорно-біле сканування в довжину і висоту, 3D дає картину в динаміці в довжину, висоту і ширину, 4D — об'ємну кольорову картину в режимі реального часу.
Призначається ультрасонографія лікарем-терапевтом, гастроентерологом, хірургом. Показання до проведення УЗД функції жовчного міхура:
- болю в правому боці;
- жовтяничний колір обличчя;
- хронічний холецистит;
- травми очеревини;
- підозра на онкологічний процес;
- перед хірургічним втручанням і після нього;
- для контролю лікування;
- підозра на анатомічні дефекти органу.
За допомогою обстеження виявляють пухлини, поліпи, запалення, камені, вроджені аномалії. Абсолютних протипоказань до проведення процедури не існує. Відносними протипоказаннями вважаються опік, відкрита рана в місці дослідження.<.p>
УЗД жовчного міхура вимагає особливої підготовки. За 3 дні до процедури з їжі виключаються продукти, що викликають метеоризм: боби, горох, борошняні вироби, деякі овочі і фрукти, алкогольні напої. Пацієнт приймає Еспумізан і Сорбекс, щоб видалити зайвий газ з кишечника. Додатково вживаються ферменти. Не повинно бути запорів. Якщо є така проблема, вона усувається м'яким проносним. У день дослідження кишечник повинен бути максимально очищений. Напередодні потрібно повечеряти не пізніше 18.00. УЗД жовчовивідних шляхів проводиться натщесерце, забороняється пити будь-яку рідину, навіть воду, курити, жувати жуйку. В екстрених випадках підготовки не потрібно. Процедура проводиться стандартно, протягом 10-15 хвилин. Сьогодні існує величезна кількість діагностичних центрів України, які підтримують програму УЗД жовчного міхура. Київ, Миколаїв, Одеса, Запоріжжя, Харків — всі ці міста мають у своєму розпорядженні спеціалізованими клініками для проведення процедури.