Ультразвукове дослідження малого таза — інформативна, безболісна і доступна діагностична методика, яка дозволяє на ранніх стадіях виявити захворювання різного походження. УЗД органів малого тазу абсолютно безпечно, в зв'язку з чим дозволяється навіть малюкам і вагітним жінкам. Протипоказань діагностична методика не має, тому широко поширена в багатьох сферах медицини.
УЗД малого таза призначається в гінекології, урології, онкології, а також у разі захворювань черевної порожнини для оцінки поширеності патологічного процесу і стану оточуючих органів. Серед показань для проведення УЗД ОМТ варто виділити:
- больовий синдром внизу живота, паховій області, промежині, геніталіях;
- дизуричні розлади сечовипускання (болі, різі при сечовипусканні, часті позиви), зміна відтінку сечі;
- період перед і після хірургічного втручання.
Окремо необхідно сказати, коли виконується гінекологічне УЗД:
- розлад менструального циклу;
- патологічні виділення з уретри;
- кровомазання, внаслідок чого потрібне проведення УЗД жіночих статевих органів;
- прийом протизаплідних препаратів;
- постановка внутрішньоматкової спіралі;
- безпліддя;
- профілактичне УЗД по-жіночому у пацієнток після 40 років;
- контроль динаміки лікування.
Також для підтвердження вагітності проводиться УЗД малого таза. Обстеження здійснюється протягом періоду виношування плоду для контролю над зростанням і розвитком малюка. За допомогою УЗД органів малого таза вдається виявити інфекційні захворювання репродуктивних органів, доброякісні та злоякісні новоутворення, кісти, аденому, фіброму, аномалії розвитку, оцінити структуру, будову, анатомічні характеристики матки, яєчників, труб, передміхурової залози.
УЗД яєчників регулярно виконують при проведенні гормонального лікування з приводу полікістозу яєчників з метою відстеження динаміки і прийняття рішення про хірургічне втручання. Існує кілька способів ведення процедури — УЗД малого таза трансабдомінально, трансректально і трансвагинально (для жінок). Різниця полягає в методиці (через передню черевну стінку, пряму кишку або піхву).
Незалежно від того, де проводиться УЗД малого таза — Київ, Запоріжжя, Львів, необхідна підготовка до обстеження. Щоб дослідження вийшло інформативним, за 3 дні з харчового раціону необхідно виключити продукти, що викликають метеоризм, наприклад, бобові, горох, борошняні вироби, жирне молоко, деякі види овочів, фруктів, жирні страви, газовані напої, алкоголь. Протягом цих днів пацієнт приймає препарати, які пригнічують процес газоутворення, ферментні, проносні засоби та ентеросорбенти. У деяких випадках потрібно наповнити сечовий міхур, для чого призначають прийом 1-1,5 літра рідини за 30 хвилин до УЗД.