УЗД органів черевної порожнини — доступний, безпечний, інформативний, безболісний і доступний діагностичний метод. Його перевага полягає в можливості багаторазового проведення без будь-яких побічних ефектів. Методика дає можливість виявити різні захворювання як на початковій, так і пізнїй стадіях. УЗД ОЧП засноване на уловлюванні органом високочастотних хвиль з подальшим відображенням випромінювання. Апарат вловлює промені і відображає їх на екрані монітора у вигляді статичного або динамічного зображення. Об'ємне кольорове зображення в русі і в реальному часі виходить за допомогою 4D-дослідження.
УЗД внутрішніх органів широко використовується в діагностиці багатьох захворювань. Серед показань варто відзначити:
- болі в животі;
- диспепсичні розлади (нудота, блювота, метеоризм, зміна характеру);
- жовтяниця (жовтяничний відтінок шкіри, слизових, зміна кольору калу, сечі);
- травматизація.
Також УЗД органів черевної порожнини проводиться для контролю прогресії хронічного гепатиту, цирозу, панкреатиту, холециститу, при підозрі на онкологічний процес, вроджені аномалії органів, перед хірургічним втручанням і після нього, для контролю лікування.
Завдяки УЗД черевної порожнини вдається виявити захворювання запального, паразитарного характеру, абсцеси, пухлинні, кістозні утворення, поліпи, каміння і дегенеративно-дистрофічні процеси. Абсолютних протипоказань до проведення процедури не існує, в зв'язку з цим ультразвукове дослідження органів черевної порожнини дозволяється проводити навіть малюкам. Щоб зробити УЗД черевної порожнини хорошої якості, необхідно заздалегідь підготуватися до проведення процедури. За 3 дні до УЗД черевної порожнини потрібно виключити з харчового раціону продукти, що підсилюють газоутворення, наприклад, боби, горох, борошняні вироби, капуста, молоко, деякі овочі, фрукти, жирні продукти, алкогольні і газовані напої.
Роздуті кишкові петлі погіршують провідність хвиль, що робить методику менш інформативною. Для зменшення метеоризму перед УЗД ШКТ за кілька днів пацієнтові призначається прийом ентеросорбентів, ферментних, проносних засобів, а також препаратів, що зменшують газоутворення. Якщо людина страждає на хронічні запори, для очищення кишечника показана клізма. Це полегшить проходження ультразвукових хвиль і зробить картинку на екрані монітора більш чіткою. Напередодні ввечері перед проведенням УЗД живота потрібно повечеряти не пізніше ніж 19.00. Діагностика здійснюється натщесерце, не рекомендується пити рідини більше 50 мл. Тривалість процедури обстеження становить приблизно 15 хвилин в залежності від вираженості підшкірно-жирової клітковини і ступеня метеоризму. Що стосується ургентних випадків, підготовка не проводиться, щоб не викликати розвиток ускладнень у зв'язку з відстрочкою обстеження.