УЗД підшлункової залози (ультрасонографія) — метод ультразвукової діагностики, заснований на проходженні високочастотних хвиль через орган і відображенні променів назад в діагностичний апарат. У результаті виводиться зображення на монітор.
Методика високоінформативна, безпечна, недорога, не має побічних ефектів. Із огляду на відсутність протипоказань вона дозволяється малюкам, вагітним жінкам. Дослідження при необхідності повторюється кілька разів (без шкоди для здоров'я). Показання для УЗД підшлункової залози включають:
- біль в області правого підребер'я, в животі різного характеру;
- диспепсичні розлади (нудота, блювота, пронос, печія, відрижка, бурчання в животі, здуття);
- об'ємні утворення в області залози;
- підозра на ускладнений перебіг панкреатиту (абсцес, кіста, некроз).
Також обстеження підшлункової залози проводиться при вперше діагностованому діабеті, наявності лабораторних змін, які свідчать про дисфункції органу, для динаміки лікування або прогресії захворювань, при травмі живота, підозрі на доброякісний або злоякісний процес, перед хірургічним втручанням і після нього. За допомогою обстеження можна виявити гострі і хронічні запалення, онкологічні процеси первинного або вторинного походження, псевдокісти, вроджені аномалії розвитку, дегенеративно-дистрофічні зміни. У більшості випадків виконується комплексне УЗД печінки і підшлункової залози для отримання повної картини захворювання.
За кілька днів до проведення УЗД підшлункової залози слід дотримуватися дієтичного харчування. Для цього рекомендується відмовитися від солодощів, борошняних, жирних продуктів, деяких сортів овочів (капуста), бобових (гороху), алкоголю, газованих напоїв. Для зменшення газоутворення в кишечнику також призначаються спеціальні препарати (Еспумізан), ферментні засоби та ентеросорбенти.