Дуплексне сканування судин — одне з найбільш ефективних і доступних методик визначення судинної патології. Дослідження спрямовано на вивчення потоку крові в організмі людини. Відрізняється процедура безпекою, високою інформативністю, під час її проведення не спостерігається больових відчуттів, відсутнє променеве навантаження. Розрізняють двобічний і триплексний вид УЗДГ, що відрізняються між собою тільки режимами ультразвукового одночасного обстеження (в першому випадку — два режими, у другому — три). До переваг УЗДГ судин слід також віднести неінвазивність, що дозволяє без «проникнення» в організм людини здійснити ретельний огляд. Доплерографія дає можливість провести діагностику судинних захворювань практично будь-якої локалізації шляхом чіткої візуалізації вогнища, аналізу ступеня зміни кровотоку, виявлення недостатнього кровонаповнення оточуючих структур.
Дуплексне сканування: показання
Дуплексне дослідження призначається лікарем при підозрі на:
- судинну деформацію, аномалію, яка перешкоджає адекватному кровотоку;
- атеросклеротичне ураження;
- облітеруючий атеросклероз вен, в такому випадку проводиться дуплексне сканування вен ніг;
- тромботичні ускладнення;
- варикозну хворобу, що вимагає обов'язкове виконання УЗДГ вен;
- ендартеріїт, васкуліт;
- ускладнення діабету (ангіопатія сітківки, «діабетична стопа»);
- артеріальну гіпертензію, при якому обстеження УЗДГ дозволяє виявити ознаки дисциркуляторної енцефалопатії;
- аневризму аорти;
- кардіальні пороки.
Завдяки безболісності і безпеки ультразвукова доплерографія проводиться навіть новонародженим для виявлення судинної патології головного мозку.
Дуплекс судин проводиться на судинах шиї, мозку, кінцівок, внутрішніх органів, аорті, її гілках. Доплерографія судин також призначається з профілактичною метою. Своєчасне виявлення патологічного вогнища дозволяє визначити серйозні порушення в кровообігу, тим самим попередити розвиток ускладнень. Доплерографія вен не має протипоказань. Ускладнюється проведення діагностики при вираженому ожирінні, через що не вдається візуалізувати необхідний судинний компонент, наприклад, печінки або нирок. Також процедура обмежується у використанні при відкритих ЧМТ, великій поверхні рани тієї області, де передбачається дослідження, великих опіках. Доплерографія широко застосовується для підтвердження ураження брахіоцефальних артерій, судин нижніх кінцівок, черепа, нирок, тиреоїдної, передміхурової залоз, очних яблук.
Дуплексне сканування не вимагає додаткової підготовки пацієнта, тому виконується як в плановому, так і ургентному порядку. Однак варто зазначити, що ускладнюється процес огляду дрібних судин очей, а також при вагітності, коли необхідно оглянути кровотік внутрішніх органів черевної порожнини, малого таза. Вплив випромінюваних хвиль не робить негативного впливу на організм людини, отже, вважається одним з найбезпечніших, швидких і інформативних діагностичних методик захворювань судин. Дуплексне сканування передбачає використання ультразвукового сканера. Відображають від органів ультразвукові промені сприймаються спеціальним апаратом, після чого реєструються графічними кривими. Зображення судини перекладається в двомірне зображення, а кровотік піддається кольоровому картування. Якщо планується доплерографія на судинах черевної порожнини, необхідно напередодні очистити кишечник за допомогою проносних засобів, клізм. Також призначаються препарати, що зменшують метеоризм у кишечнику. За кілька днів до процедури слід виключити з харчового раціону продукти, що збільшують газоутворення в кишечнику. Ретельна підготовка перед обстеженням дає можливість лікарю-діагносту ретельно оглянути необхідну область, скласти повну картину хвороби.