Ультразвукове дослідження нирок — сучасна діагностична методика, що дозволяє візуалізувати структуру ренальних тканин. Вона має безліч переваг, серед яких варто відзначити високу інформативність, безпеку, безболісність і мінімальну підготовку. Завдяки своїй безпеці і відсутності побічних ефектів обстеження призначається і малюкам, і вагітним жінкам. При необхідності дослідження повторюється кілька разів без шкоди для здоров'я. УЗД нирок дозволяє сканувати усі структури органу, ультразвукова доплерографія — ниркові судини.
УЗД нирок виконується для контролю над прогресуванням хвороби або динамікою проведеного лікування, при ендокринних патологіях, травмуванні. Зробити УЗД нирок рекомендується при підозрі на сечокам'яну хворобу, пієлонефрит, вроджені аномалії розвитку, кістозні, онкологічні новоутворення, стеноз сечоводу, абсцеси, опущення нирки.
УЗД нирок і сечового міхура
УЗД нирок і сечового міхура широко використовується в урології, онкології, ревматології. Серед показань потрібно виділити:
- больовий синдром в поперековій області;
- обмеженість рухів в попереку;
- дизуричні порушення сечовипускання (болі, часті позиви, домішки крові, гною, слизу в сечі, нічне нетримання);
- набряки нижніх кінцівок в ранковий час;
- зміна лабораторних показників;
- підвищення артеріального тиску.
Погіршує ефективність УЗД нирок значне ожиріння, велике скупчення газів в кишечнику, попереднє дослідження з барієм. Щоб процедура показала якісне зображення, необхідна попередня підготовка. За 72 години до діагностики з раціону виключаються продукти, що викликають здуття кишечника (молоко, алкоголь, солодощі, бобові, капуста, газовані напої). Із медикаментозних засобів призначається прийом препаратів, що зменшують газоутворення в кишечнику, наприклад, Еспумізан, ферментні, проносні засоби, ентеросорбенти. У разі хронічних закрепів рекомендується постановка клізми. Напередодні не варто проводити вечерю пізніше 19.00. УЗД нирок та наднирників не вимагає попереднього прийому рідини, однак діагностика сечового міхура вимагає його наповнення, тому за годину до дослідження потрібно випити 500 мл води.