Нейросонографія — це сучасний інструментальний метод дослідження головного мозку новонароджених і грудних немовлят за допомогою ультразвуку. Проводиться через відкрите тім’ячко (не покрита кістковою тканиною частина черепної коробки, що пропускає ультразвукові хвилі). Ця анатомічна особливість дітей до 1 року дозволяє отримати зображення всіх мозкових відділів, оцінити їх стан, функціонування, діагностувати вроджені патології і дефекти. Нейросонограма не заподіє шкоди дитині, тому матусям не варто боятися появи ускладнень.
Нейросонографія: показання
Нейросонографія рекомендується для проведення всім новонародженим, проте в деяких випадках діагностичне обстеження вкрай необхідно. Нейросонографія новонароджених показана:
- при наявності неврологічних розладів різного ступеня тяжкості;
- при виражених зовнішніх дефектах голови (незвичайна форма, розміри);
- при передчасному народженні малюка;
- у разі важких пологів, родової травми;
- при патології, що діагностована ще у внутрішньоутробному розвитку;
- коли новонароджений часто плаче, спостерігається гіперзбудливість;
- якщо дитина заплакала не відразу після народження, тоді обов'язково проводиться НСГ головного мозку немовляти;
- при наявності інфекційних захворювань, підозрілого анамнезу у матері.
НСГ — дослідження, за допомогою якого діагностують таку серйозну патологію, як крововилив в мозкову речовину. Також нейросонографія новонародженого дає можливість виявити онкологічні новоутворення доброякісної або злоякісної природи, інфекційні процеси і поразки, пов'язані з ішемією мозкових ділянок. Завдяки методиці вдається підтвердити симетричність півкуль, оцінити процес розвитку. Нейросонографія дітей не має протипоказань, так як абсолютно безпечна і нешкідлива.
Після проведення дослідження лікар робить висновок про стан тканини головного мозку, наявність додаткових новоутворень, кістозних вогнищ. Обстеження при необхідності повторюється кілька разів для оцінки динаміки збільшення патологічного вогнища або, навпаки, його регресії. Протягом першого року життя немовляти рекомендується ретельно стежити за станом мозку. Контроль необхідний, щоб в подальшому уникнути важких наслідків неврологічного характеру, гальмування когнітивних функцій, уповільнення росту, загального розвитку дітей.
Щоб нейросонографія дітей вийшла ефективною, спеціальної підготовки не потрібно. Усе залежить від кваліфікації фахівця. Неспокійна поведінка немовляти і плач не впливають на виконання процедури і результати. Її тривалість становить близько чверті години. Обстеження не впливає на самопочуття дітей, тому рекомендується для проведення навіть із профілактичною метою. Своєчасне виявлення патологічного вогнища в голові малюка дає можливість усунути недугу без серйозних ускладнень.