Рентгенографія (рентген. обстеження) — це інструментальна діагностична методика, що дозволяє оглянути внутрішні органи зсередини за допомогою рентгенівського випромінювання. Промені після проходження через досліджувані структури проектуються на монітор у вигляді зображення. Воно представлено тінями різної інтенсивності. Рентген рекомендується виконувати в двох проекціях для отримання більш детальної інформації про патологічні зміни. Цифрова рентгенографія відноситься до сучасних методик, що базуються на рентгенівському опроміненні. Дослідження, володіючи високою роздільною здатністю зображення, дає чітку картинку з візуалізацією найменших дефектів органів. Також обстеження дозволяє зберігати отриману в процесі діагностики інформацію на електронному носії. Цифровий рентген має деякі переваги. До них відноситься:
- можливість отримання об'ємного зображення;
- висока інформативність (досить виконання одного дослідження);
- мінімальні матеріальні витрати;
- зниження дози опромінення;
- гарна якість знімків.
При обстеженні дітей не потрібно затримувати дихання, так як апарат в процесі обробки інформації «згладжує» всі неточності. Рентген відноситься до неінвазивних методик, які дозволяють без порушення цілісності шкірних покривів досліджувати стан внутрішніх органів. Суть методу зводиться до отримання статичного зображення досліджуваного об'єкта на світлочутливому шарі паперу. Воно стає можливим завдяки проходженню невидимих оку іонізуючих (рентгенівських) променів.
Фахівці розрізняють два види рентгенографії.
- Звичайна в 2 проекціях для просторового уявлення про об'єкт. За допомогою такого методу неможливо досліджувати всі «подробиці» стану органу.
- Спеціальна (томографія, контактна — тангенціальні знімки, телерентгенографія, ксерографія, поліграфія, ретгенокінематографія, рентгенокімографія, жорсткі знімки).
Рентген використовується лікарями для виявлення:
- пульмонологічних захворювань (пневмонії, бронхіту, емфіземи, пневмо-, гидроторакса, туберкульозу);
- онкологічних новоутворень доброякісного, злоякісного походження;
- патологій опорно-рухового апарату (переломів, вивихів, остеопорозу, артриту);
- кардіальних хвороб (кардіоміопатії);
- патологій травного тракту (кишкової непрохідності).
Із використанням контрастування діапазон захворювань, діагностованих таким чином, істотно збільшився. Рентген органів грудної клітини, черепа, зуба, придаткових пазух носа, великих суглобів, гістеросальпінгографія проводиться без спеціальної підготовки. Інші ж різновиди (іригоскопія, урографія, рентген попереково-крижового сегмента хребетного стовпа) вимагають дієтичного харчування протягом 3 днів перед процедурою, прийом сорбентів, постановку очисних клізм, в деяких випадках — голод в день діагностики. До протипоказань для виконання обстеження відноситься вагітність, період лактації, наявність металевих конструкцій, пластин в досліджуваній області. При наявності кардіостимулятора пацієнту потрібно заздалегідь сказати про це лікаря. Якщо планується зробити рентген із застосуванням контрастної речовини, слід уточнити у пацієнта наявність алергічних реакцій. Рентген у Львові виконується в поліклініках, багатопрофільних лікарнях, приватних клініках лікувально-діагностичного напрямку. При необхідності (важкому стані пацієнта, неможливості здійснити транспортування) рентген на дому в Києві також вдається провести за попередньою домовленістю.