Ендоскопічне дослідження шлунково-кишкового тракту — це високоточний, інформативний, безпечний метод діагностики, який дозволяє за допомогою ендоскопа проникнути в порожнисті органи і надати детальну інформацію лікаря про ознаки захворювання. Ендоскоп оснащений маленькою камерою, що дозволяє прицільно оглянути необхідні області. Ендоскопічна хірургія — перспективний напрямок в медицині. Вважається одним із найбільш сприятливих, малотравматичних втручань. Ендоскопія шлунково-кишкового тракту використовується з діагностичною і лікувальною метою. Як дослідження, так і операцію вдається провести з мінімальними втратами крові, без масштабних розрізів, тим самим полегшивши протягом післяопераційного періоду, попередивши розвиток ускладнень. Ендоскоп — досить мініатюрний і тонкий оптичний прилад. Сучасна ендоскопія проводиться шляхом введення апарату через ротову порожнину або анальний отвір. У результаті цього ендоскопічна діагностика дає можливість досліджувати слизову оболонку травного тракту, виявити додаткові новоутворення (пухлина, поліп, дивертикул), встановити причину кровотечі.
Поява волоконно-оптичних систем дозволила обладнати всі види ендоскопів надійним джерелом освітлення, що значно збільшило можливості ендоскопії, після чого вона з допоміжних методів обстеження перейшла в основний розділ функціональної діагностики. Ендоскопічне дослідження шлунка дозволяє визначити стан стравоходу, шлунка, ДПК. Дослідження показано для:
- встановлення локалізації, поширеності патологічного вогнища;
- підтвердження діагнозу, передбачуваного на підставі клінічної симптоматики;
- висічення шматочка тканини для виконання гістологічного аналізу;
- візуалізації пухлинного новоутворення;
- визначення причини і ступеня стенозу.
Ендоскопія шлунка також використовується з метою контролю над динамікою лікування консервативним або хірургічним методом. Обстеження проводиться перед операцією для встановлення обсягу хірургічного втручання та в післяопераційному періоді для оцінки ефективності проведеного лікування. Із лікувальною метою ендоскопія стравоходу, шлунка здійснюється з метою видалення сторонніх елементів, поліпів, зупинки кровотечі, введення медикаментів. До протипоказань слід віднести шокові стани, гостру фазу інфаркту міокарда, інсульту, неконтрольовані психічні розлади, епілепсію, загострення астми, важкі коагулопатії. Якщо планується ендоскопія товстої кишки, дослідження протипоказано при підозрі на кишкову перфорацію.
Ендоскопія кишечника: показання
В гастроентерології, хірургії, онкології ендоскопія кишечника призначається:
- при підозрі на кровотечі з виразкових дефектів слизової оболонки;
- для візуалізації додаткових утворень, наприклад, дивертикулів, поліпів, пухлинних вогнищ доброякісного або злоякісного походження;
- при наявності больового синдрому в животі, домішок крові, слизу в калі, хронічної кишкової дисфункції (діарея, запор);
- для діагностики виразкового коліту, хвороби Крона;
- для виявлення причини анемії, втрати маси тіла;
- з метою проведення біопсії уражених зон.
Ендоскопія кишечника має кілька видів:
- колоноскопія —для огляду всього товстого відділу;
- ректосігмоідоскопія — дозволяє обстежити прямий, сигмовидний відділи;
- ректоскопія — ендоскопія прямої кишки;
- капсульний вид — дає можливість оглянути тонкий відділ після перорального введення капсули з камерою в травний тракт.
Щоб ендоскопічне обстеження вийшло інформативним, необхідно за кілька днів до діагностики відмовитися від продуктів, що підвищують газоутворення в кишечнику. Напередодні процедури слід очистити кишечник Фортрансом або за допомогою клізм. Якщо кишечник не очиститься в повній мірі, вдасться лише ендоскопія прямої кишки, так як відсутня подальша прохідність кишечника через калові маси. У деяких випадках діагностика проводиться під загальним наркозом із використанням гіпнотичних засобів.