УЗД передміхурової залози — високоінформативне діагностичне обстеження, що дозволяє візуалізувати простату, оцінити розміри і межі залози, структуру тканин, роботу сім'явивідних проток, а також виявити наявність запального процесу або пухлин. Методика широко поширена завдяки своїй безболісності, безпеки, доступності та ефективності. У зв'язку з цим ультразвукове дослідження передміхурової залози дозволяється виконувати в дитячому віці. Воно не має протипоказань і при необхідності повторюється кілька разів, не надаючи шкоди здоров'ю.
Проведення УЗД передміхурової залози і насінних бульбашок рекомендує андролог або уролог. До основних показань відноситься:
- біль в нижній частині живота;
- порушення сечовипускання;
- порушення потенції і ерекції;
- безпліддя;
- наявність крові в сечі;
- запальний процес;
- венозний застій;
- обструкція сім'явивідних проток;
- відхилення в спермограмі, аналізі крові і сечі;
- передопераційна підготовка і контроль проведеного лікування.
Ультразвукове дослідження простати і сім'яних пухирців дозволяє діагностувати:
- гострий, хронічний простатит;
- гіперплазію тканин залози;
- доброякісні та злоякісні новоутворення (аденому, рак);
- абсцес;
- туберкульоз залози;
- везикуліт;
- емпіему сім'яного канатика;
- закупорку сім'явивідних проток;
- запальний процес різної етіології.
УЗД простати виконується кількома способами — трансабдомінально (через стінку живота) або трансректально (через прямий відділ кишечника). Трансабдомінальне УЗД простати проводиться після попередньої спеціальної підготовки, яка включає наповнення сечового міхура. Із цією метою за годину до обстеження необхідно випити 1-1,5 літра води. Пацієнт розташовується на кушетці, на спині. Датчик пересувається по передній стінці живота по змащеній гелем поверхні. Спеціальний гель дозволяє точно передавати зображення на монітор. Сканування проводиться в подовжній і поперечній площинах.
Трансректальне УЗД простати, крім наповнення сечового міхура, вимагає попередньої постановки клізми для спорожнення кишечника. Трансректальне УЗД виконується на лівому боці, зігнувши ноги до живота. Датчик діаметром 2 см вводиться в пряму кишку, після чого досліджується необхідна область.