УЗД матки — метод ультразвукової діагностики, який дозволяє вивчити структуру матки і придатків з метою виявлення патологій. Дослідження безпечно для пацієнтки і абсолютно безболісно. Скринінг дозволяє діагностувати захворювання жіночої статевої сфери на ранніх стадіях, визначати причини безпліддя. В останньому випадку дослідження проводиться в комплексі з процедурою УЗД яєчників. Під час процедури використовується датчик, який посилає високочастотні хвилі в обстежувані тканини. Інформація, отримана сканером, відображається на моніторі в статичному або динамічному режимі, в залежності від виду технології.
Призначається обстеження лікарем-гінекологом, ендокринологом в наступних випадках:
- біль і дискомфорт в області лобка, з правого або / і лівого боку живота;
- розлад місячного циклу;
- нехарактерні виділення поза циклом;
- безпліддя;
- планування вагітності;
- необхідність хірургічного втручання, ЕКО;
- контроль лікувального та післяопераційного процесу.
За допомогою УЗД матки виявляють запалення, кісти, абсцеси, гіперплазію, міому, вроджені аномалії розвитку, ерозії, псевдоерозії, розрив шийки, позаматкову вагітність. Оцінюють анатомічну норму всіх маткових структур: дна, тіла, стінок, судин, зв'язок, нервів. Процедура проводиться поряд з УЗД яєчників, якщо діагностика утруднена або існує підозра обширного запалення.
Ультразвукове дослідження матки і придатків здійснюється двома способами: абдомінальним і трансвагинальним. Останній спосіб найбільш інформативний і оперативний. Оптимальний період огляду — 1-5 день менструального циклу, при вагітності — 11-14 тиждень. Спеціальної підготовки, крім особистої гігієни, не потрібно. Пацієнтка лежить на спині, лікар-діагност надягає на трансвагінальний датчик презерватив і вводить в порожнину матки. На екран монітора виводиться зображення. Тривалість процедури становить 5-10 хвилин. Абдомінальний спосіб також застосовується в діагностиці, але значно рідше, його зручно практикувати в УЗД придатків. Поверхневе дослідження органів малого таза дає менш точні результати, тому патології на ранніх стадіях розвитку з його допомогою виявити складно. У більшості клінік і діагностичних центрів проводять як абдомінальне, так і вагінальне УЗД. Київ, Харків, Запоріжжя, Одеса — далеко не повний список міст України, медустанови яких надають подібні послуги.