УЗД серця (ехокардіографія) — інформативна діагностична методика, заснована на проведенні ультразвукових хвиль і відображенні їх від тканин назад. Діагностика відрізняється точністю, високою швидкістю проведення, доступною вартістю. Ехокардіографія не має побічних ефектів і протипоказань, тому дозволена для проведення навіть у новонароджених. Варто зауважити, що УЗД серця при вагітності відноситься до основних діагностичних методик, які необхідно виконати жінці. Завдяки обстеженню оцінюється робота сердечка малюка.
Ультразвукове дослідження серця часто призначається в кардіології, проте як допоміжний вид діагностики використовується при ревматичних, інфекційних, респіраторних захворюваннях. Ехокардіографія проводиться при наступних станах:
- порушенні ритму і провідності електричного імпульсу по міокарду;
- кардіальних шумах;
- порушенні харчування міокарда (ішемія);
- злоякісній гіпертонії;
- болях в грудній клітці або дискомфорт при русі;
- нестабільній стенокардії;
- сепсисі;
- травмах грудної клітки;
- онкологічних процесах;
- підозрі на аневризму;
- вроджених вадах;
- контролі лікування, в тому числі після оперативного втручання.
УЗД серця дає можливість діагностувати:
- інфаркт міокарда;
- аневризму;
- тромби;
- вроджені, набуті кардіальні пороки;
- причину порушення ритму.
За допомогою Ехо серця вдається оцінити скоротливу здатність (досліджувати ударний обсяг, фракцію викиду), функціональність провідної системи, розміри органу, стан клапанного апарату, товщину стінок, наявність або відсутність рубців, стан порожнин серця, внутрішньосерцевий кровотік, частоту серцебиття, діаметр аорти.
Попередня підготовка для проведення ЕхоКГ не потрібна. У більшості випадків не потрібно направлення на обстеження, тому людина при бажанні самостійно звертається в діагностичний центр. Ехокардіографія серця проводиться в кількох проекціях. Спочатку пацієнт роздягається зверху до пояса, укладається на кушетку, на лівий бік. Досліджувану область лікар змащує спеціальним гелем, який підсилює провідність ультразвукових хвиль, після чого направляє датчик на міжреберні проміжки, оскільки ребра не володіють проникною здатністю для ультразвуку.
При необхідності оцінки стану кровоносних судин використовується доплерівська ехокардіографія. Ехограма серця завжди виконується в комбінації з електрокардіографією. Завдяки комплексному підходу в діагностиці кардіальної патології (ультразвукове обстеження, електрокардіографія, аускультативна картина і клінічна симптоматика) кардіологу вдається встановити причину захворювання, поставити правильний діагноз і визначити подальшу лікувальну тактику.