Тривожність — це негативний емоційний стан, що супроводжується безпричинним очікуванням несприятливого розвитку життєвих ситуацій та нервовим напруженням. Хворіє кожна третя людина. Спричиняє зниження працездатності, боязнь відповідальності, складність адаптації у соціальному середовищі та падіння якості життя. Є передумовою стресу.
Симптоми:
- різноманітні причини переживань протягом 50% і більше часу активної діяльності;
- труднощі при переході на позитив;
- безсоння;
- дратівливість;
- утома;
- судоми м’язів;
- проблеми із концентрацією уваги.
Як лікувати
З метою подолання відчуття тривожності та нервозності призначаються лікарські препарати. Щоб їх купити, потрібно мати дозвіл лікаря. Ефективність засобів забезпечується екстрактами бузини, меліси, хмелю, валеріани, звіробою, глоду та інших цілющих рослин. Штучна речовина Гвайфенезин усуває тривогу, спричинену невротичними порушеннями. Медичні препарати знімають напругу, нормалізують нервовий стан та дозволяють забути про безсоння. Знижується дратівливість та втомлюваність, покращується настрій та розслабляється організм. Більшість засобів не зумовлюють сонливість та зниження рівня уваги, але щодо побічних ефектів краще проконсультуватись у лікаря.
Ефективна будь-яка фізична чи розумова діяльність, що дозволяє відволіктись від переживань.
Як діагностувати
Лікар вислуховує проблеми пацієнта та оглядає його. Просить пройти декілька психологічних тестів. Встановлює причини негативного емоційного стану. Психолог враховує наявність соматичних захворювань, які взаємопов’яні із нервозністю, оскільки вони протікають у прихованому стані і поступово підсилюють відчуття тривожності.
Наслідки
У разі відсутності кваліфікованої медичної допомоги тривожність стає причиною:
- заниженої самооцінки та надмірної сором’язливості;
- низьких результатів у навчанні, роботі, спорті, бізнесі;
- програмування на невдачу;
- пасивності та відсутності лідерських якостей;
- боязні вирішувати важливі питання;
- конфліктів із рідними, друзями, колегами;
- порівняння власних слабких рис, умінь та особливостей із розвиненими якостями інших людей.