Радіологія — медичний розділ, фахівці якого займаються вивченням іонізуючого випромінювання з метою діагностики, лікування захворювань внутрішніх органів, кістково-суглобового апарату. До компетенції фахівців даного профілю також входить лікування хвороб, які розвиваються внаслідок тривалого впливу іонізуючого випромінювання на організм. На сьогоднішній день радіологія включає в себе такі методи дослідження, як:
- ультразвукове дослідження — проводиться за допомогою ультразвукових променів, які при відображенні від тканин відображаються на моніторі тінями різної інтенсивності;
- магнітно-резонансна томографія — метод заснований на застосуванні магнітного поля;
- комп'ютерна томографія — діагностика з використанням рентгенівського опромінення;
- рентгеноскопія — динамічне дослідження рентгенівськими променями;
- рентгенографія — рентгенівське дослідження, необхідне для візуалізації додаткових утворень, запальних вогнищ, переломів кісток.
За якою допомогою звертаються в радіологічні центри?
Звернутися в радіологічний центр необхідно для діагностики, лікування захворювань за допомогою іонізуючого випромінювання. Найчастіше обстеження пацієнта проводиться за направленням лікаря вузького профілю (терапевта, пульмонолога, травматолога), однак не виключено і самостійне звернення. Після обстеження радіолог робить висновок, дає роз'яснення пацієнтові і визначає подальшу тактику. За необхідності проведення променевої терапії доктор індивідуально підбирає дози опромінення, тривалість і кількість курсів. Якщо випадок стосується злоякісного процесу, лікар тісно співпрацює з онкологом-хірургом, хіміотерапевтом.
Протягом усього лікування радіолог контролює динаміку змін за допомогою інструментальних методів, лабораторних аналізів, проводить корекцію. Крім цього, в обов'язки лікаря входить проведення профілактики щодо попередження ускладнень, рекомендації з швидкого відновлення після променевої терапії. Радіологія займається лікуванням злоякісних пухлин статевих органів, щитовидної залози, лімфатичної системи, легенів, хребта, а також рубців, плантарного фасциита. Радіологічна діагностика дає можливість виявити:
- пороки серця;
- перелом кісткових структур;
- абсцес легені;
- пневмонію;
- туберкульоз;
- доброякісні, злоякісні пухлини;
- виразкову хворобу шлунка;
- холецистит;
- жовчокам'яну хворобу;
- міому матки;
- полікістоз яєчників;
- гідронефроз;
- аномалії розвитку;
- гіпотиреоз;
- ЧМТ;
- внутрішньочерепні гематоми;
- простатит;
- гайморит;
- інсульт;
- міжхребетні грижі;
- аневризму аорти.
Радіологія займається променевою діагностикою, лікуванням як у дорослих, так і дітей. Рентгенологічні дослідження дозволяється використовувати, починаючи з 15-років, однак при переломі кісток черепа, кінцівок, захворюваннях легенів, проникненні сторонніх тіл в організм дослідження проводиться без урахування віку, з обов'язковим застосуванням засобів захисту (фартух, накладки).