Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) є життєзагрозним станом, при якому відбувається обтурація просвіту легеневої артерії або її гілок тромбомасами, внаслідок чого порушується вентиляція та гемодинаміка.
Клінічно тромбоемболія проявляється:
- больовим синдромом у грудях;
- приступом задухи;
- ціанозом верхньої половини тіла;
- зниженням артеріального тиску;
- аритмією ;
- кашлем з кров'янистим мокротинням;
- прискореним серцебиттям;
- непритомністю.
Також можливі судоми, крововиливи в головній мозок, набряк мозку та психомоторне збудження.
Як лікувати тромбоемболію легеневої артерії
З огляду на тяжкість стану лікування ТЕЛА проводиться в реанімації. У разі тромбозу дрібних гілок, можливе лікування в пульмонологічному відділенні. патології (аритмії, ендокардиті), сепсисі, онкологічних хворобах, порушенні системи згортання (гіперкоагуляції) та антифосфоліпідному синдромі. Терапія включає проведення інфузійної терапії з метою корекції гемодинамічних порушень, інсуфляцію в ліків для зменшення в'язкості крові, розчинення тромбу та відновлення прохідності судини.
Діагностикою ТЕЛА займаються пульмонологи, кардіологи та реаніматологи. Основна мета діагностики - встановлення місцерозташування тромбу. Для цього проводиться аналіз крові для визначення Д-димеру та досліджується коагулограма. Крім того, застосовується ЕКГ, рентгенографія легень, ЕхоКГ, сцинтиграфія легень, ангіопульмонографія та ультразвукова доплерографія вен нижніх кінцівок.
Наслідки тромбоемболії легеневої артерії
Залежно від виду ураженої артерії, ускладнення призводять як до декомпенсації серцево-судинної та респіраторної системи, так і до раптового летального результату.
У зв'язку з тяжкістю патологічного процесу необхідно негайно звернутися до лікаря, не чекаючи погіршення стану. Чим раніше буде розпочато тромболітичну терапію, тим вищі шанси сприятливого результату.