Каротинодермія є специфічним забарвленням шкірних покривів у жовтяничний колір з відтінком зеленого або помаранчевого.
Більшою мірою страждають ділянки тіла, де уповільнений кровообіг, наприклад, у ділянці п'ят або долонь. Крім того, зміна шкірних покривів зустрічається також у носогубній зоні, так як каротин, виділяючись через пори разом з потом і сальним секретом, накопичується в роговому шарі епідермісу.
У більш важких випадках можливе фарбування шкіри тулуба, кінцівок та нігтьових пластинок. Відмінною особливістю вважається відсутність запалення, жовтого відтінку на слизових оболонках та погіршення загального стану.
Як лікувати каротинодермію
Для правильної постановки діагнозу та визначення лікувальної тактики необхідна консультація гастроентеролога, дерматолога та ендокринолога. При первинному походженні синдрому достатньо заборони на вживання продуктів, що містять каротин.
У разі вторинної форми потрібне призначення вітаміну А та тиреоїдину.
Яку діагностику проходити при каротинодермії
При діагностиці слід зважати на причину жовтяничності. Каротинодермія первинного походження зустрічається у здорових людей і не відноситься до захворювання. Жовтянне фарбування шкіри спостерігається після надмірного вживання каротину у вигляді гарбуза, моркви та інших продуктів. Провітамін А (каротин) не має здатності повністю засвоюватися, тому накопичується в шкірі та підшкірній клітковині.
Що ж до вторинного генезу, тут слід акцентувати увагу до наявність додаткових клінічних симптомів. Наприклад, одночасний розвиток фолікулярного типу кератозу, поява сухості та лущення шкірних покривів на тлі жовтяничності свідчить про печінкову дисфункцію, внаслідок чого каротин повністю не перетворюється на вітамін А. Подібні стани спостерігаються при захворюваннях травного тракту та тиреоїдної залози.
Діагноз встановлюється на підставі шкірних проявів та підтвердження відсутності жовтяниці іншого генезу. З цією метою проводиться УЗД черевної порожнини та досліджується рівень білірубіну в крові.
Наслідки каротинодермії
До ускладнень синдрому відноситься порушення травної функції та поява естетичного дефекту.