Брадикардія є різновидом серцевої аритмії, при якій частота серцебиття не перевищує 60 ударів на хвилину. Виявляється непритомними станами, зниженням уваги, утрудненим диханням, розладом зорової функції, запамороченням, стенокардією та коливаннями артеріального тиску.
Як лікувати брадикардію
Лікувальна тактика залежить від причин брадикардії. Якщо ушкодження серцебиття спричинене прийомом лікарських засобів, їх необхідно відмінити.
З медикаментозних препаратів призначається корінь женьшеню, ізадрин, ефедрин, кофеїн, дозування яких підбирається кардіологом.
Хірургічне втручання показано при частих нападах стенокардії, непритомності, вираженому зниженні артеріального тиску та серцевої недостатності. Операція полягає у встановленні кардіостимулятора.
Яку діагностику проходити при брадикардії
Діагностикою та лікуванням брадикардії займається кардіолог. За потреби призначається консультація кардіохірурга. Комплексне обстеження дозволяє визначити провокуючий чинник з його подальшого усунення. До причин брадикардії належать:
- нейроциркуляторна дистонія;
- неврози;
- підвищений внутрішньочерепний тиск (менінгіт, САК);
- гіпотиреоз;
- кардіальна патологія (інфаркт, міокардит, слабість синусового вузла);
- прийом бета-блокаторів, серцевих глікозидів;
- інтоксикації (черевний тиф, сепсис);
- гіперкальціємія, гіперкаліємія.
Обстеження починається з реєстрації рідкісного пульсу методами пальпації та аускультації.
З інструментальних методик використовуються електрокардіографія, холтерівське моніторування, у якому серцева діяльність досліджується протягом доби, і навіть ЭхоКГ.
Крім цього проводиться велоергометрія та ЧПЕФІ для встановлення органічного або функціонального походження брадикардії.
Наслідки брадикардії
Без адекватного лікування підвищується ризик розвитку таких ускладнень, як гіпоксія головного мозку, що проявляється непритомністю, порушенням когнітивних функцій та судомами. У разі розвитку нападу Морганьї-Адамса-Стокса можлива зупинка дихання та серцевої діяльності.